Fogszabályozás kutyáknak: innen tudhatod, hogy kedvencednek szüksége van rá
2020. november 22
2020. november 22
Nem olyan újkeletű beavatkozás ebek számára a fogszabályozás, ennek ellenére sokan valószínűleg még mindig megmosolyogják ezt a gyakran létfontosságú orvosi eszközt, ha négylábúak szájában látják.
A kutyusok fogainak ilyen típusú kezelése már a 80-as évek óta bevett gyakorlat. Maga a fémből készült fogszabályzó küllemét tekintve szinte el sem tér a hagyományos humán ortodontiás kellékektől, ám alkalmazásának körülményei egészen mások.
Sajnos a különböző fajták állkapcsának sajátosságai és a rosszul leváltott kölyökkori fogazat gyakran teszi szükségessé az eszköz használatát. Egyes balesetek során elmozdulhatnak egyébként egészséges pozícióban lévő fogacskák, esetleg bizonyos játékok rágcsálása, a rendszeres kötélhúzás, vagy más rendellenesség okozhatja azok szabálytalan állását.
A bevett orvosi kezelésmód ilyenkor a fogak lerövidítése vagy végleges eltávolítása, a kutya fogszabályozás elérhetővé válása azonban feleslegessé tette az egyébként megfelelően funkcionáló fogak kihúzását vagy lereszelését.
Ugyan a genetikailag öröklődő állkapocs-rendellenességeket – mint az előre- vagy hátraharapást – csak műtéti úton lehet helyrehozni, az ezek miatt kialakult helytelen fogállásokat fogszabályozás keretében is módosítani tudja a szakorvos.
Gyakran előfordul például a kiálló alsó állkapcsú ebeknél, hogy elülső metsző- és szemfogaik sértik, rágáskor karistolják az alsó ínyt. Az alsó szemfogak bedőlése a szájpadlásba fúrhat lyukakat, melyek elfertőződhetnek, tályogok alakulhatnak ki a környékükön, és nem utolsó sorban keserves fájdalmat okoznak az állatnak.
A kutya viselkedéséből többnyire következtethet a gazdi erre a kellemetlen állapotra, főleg akkor, ha az állat:
Természetesen az is lehetséges, hogy az eb nem jelzi feltűnően, hogy kényelmetlenséget okoz neki a fogsora, és csak állatorvosi vizsgálaton derül fény az eltérésre.
A vizsgálat keretében készülhet röntgenfelvétel, illetve lenyomat is az állat fogairól, és gyakran már első alkalommal felkerülhet a fogszabályzó. Fontos, hogy csak olyan kutya alkalmas a procedúrára, aki bírja az altatást, mivel másképp nem lehet felhelyezni a szerkezetet. Ilyenkor a szükséges fogkőeltávolítást, tisztítást is elvégzik.
Fiatal ebek esetében rövidebb időt vesz igénybe a fogak kiegyenesítése, csupán néhány hét vagy hónap alatt helyreáll a rend a kutya szájában. Felnőtteknél picit hosszabb kezelésre kell számítani, mert az ő szabálytalan fogaik már erősebb csontozatba vannak beágyazódva. Azonban még náluk is sokkal rövidebb ideig tart a fogszabályozás, mint az emberek esetében, akik gyakran hosszú évekig viselik a fémeket. Ennek oka, hogy a kutyák állkapcsa és fogazata gyorsabban alakul át és fejlődik, mint a miénk.
Jó hír, hogy már itthon is elérhető a fogszabályozás kutyák számára, több specialista is rendelkezésedre áll, ha emellett döntenél. Az ára általában 50 ezer forintról indul és egészen több százezerre rúghat az alapanyagtól és a kutya méretétől, problémájától függően.
Bár a fogszuvasodás kutyáknál ritka, nem szabad hagyni, hogy a felgyülemlett lepedékben a kórokozók elszaporodjanak, mert gyulladásos fogágybetegséget okozhatnak. Elengedhetetlen a fogszabályzóval takart fogak rendszeres tisztítása fogkefével, illetve az antiszeptikus szájöblítő alkalmazása. Fontos, hogy ez állatorvos által felírt termék legyen, ne emberek számára kifejlesztett szájfertőtlenítő.
A fogszabályozás alatt szigorúan tilos a rágójátékok használata, és a csont, valamint a kemény jutalomfalatok rágcsálása. Száraztápot és főtt húst ehet a kutya. Kivételt képeznek ez alól a különleges helyzetek, amikor az eb számára pépes étrendet írhat elő az orvos.
A fogszabályzó levételét követően 1-1,5 hónapig rögzítősínt kell viselnie a kutyusnak, utána pedig már élvezheti is új, problémamentes fogsorát.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek