Így tisztísd helyesen a kutyád fogait: alternatívák a fogmosás mellett
2025. január 12 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 12 - Képek: Getty Images Hungary
Biztos mindenki elgondolkodott már azon, hogyan tisztítsa meg kutyája fogait fogmosás nélkül? Bár sok gazdi tisztában van azzal, hogy a napi fogmosás a legjobb megoldás a fogak egészségének megőrzése érdekében, azonban természetes, hogy elgondolkodunk az alternatívákon.
Számos termékről, például a kutyáknak szánt rágókákról, tallérokról, szalagokról azt állítják, hogy hatékonyan elősegítik a kutyák szájhigiéniáját, azonban ezek biztosan nem elegendőek a fogproblémák elkerülésére. A fogak karbantartásra jók lehetnek, de a fogmosás a legideálisabb. Fontos kérdés tehát, mi a megfelelő fogápolási módszer a kutya számára?
Az otthoni fogápolás nem pusztán kozmetikai kérdés. A fogápolás hiánya komoly következményekkel járhat kutyánk egészségére nézve, például fertőzésekkel, sőt akár állcsonttörésekkel is. A fogászati fertőzések a véren keresztül a szervezet más területeire, például a szívre, a vesékre és a májra is átterjedhetnek. Az állatorvos által javasolt fogtisztítás a fogak egészségének egyik alappillére, amely a kutya fogápolásában, így a súlyos íny- és fogágybetegségeik megelőzésében kulcsszerepet játszik.
A napi fogmosás a legjobb módja kutyánk fogainak ápolására. Ehhez használjuk a legjobb kutyafogkefék és -fogkrémek egyikét. Ez azonban nem minden kutya vagy gazdi számára ideális, szóval ne essünk pánikba, ha esetleg nem sikerül megmosni a kutya fogait: vannak más lehetőségek is az otthoni fogápolásra. Nem árt azonban tisztában lennünk azzal, hogy az alternatívák általában kevésbé hatékonyak, mint a fogmosás. Ezért előfordulhat, hogy
az otthoni ápolást ki kell egészíteni a gyakoribb, állatorvos által végzett fogtisztítással, amelyet bódításban vagy altatásban végeznek.
A legtöbb kutyának egy-két évente szüksége van erre; azoknak a kutyáknak azonban, akik nem részesülnek rendszeres otthoni fogmosásban, különösen a kis termetű kutyáknak, akár félévente is szükségük lehet az állatorvosi beavatkozásra.
Az állatorvosi javaslatok alapján a fogmosást a napi rutin részévé kell tenni. A napi egyszeri fogmosással eltávolítjuk a lepedéket, mielőtt azok fogkővé keményednének.
A lepedék homályos filmréteget képez a fogak felszínén, amelyet időnként észrevehetünk a fogainkon, amikor reggel felébredünk. Ez a közeg ideális táptalaja a baktériumoknak. A fogkővel ellentétben a lepedék könnyen eltávolítható fogkefével.
Ha azonban a lepedék 24–48 órán keresztül a kutya szájában marad, fogkővé keményedik. A fogkövet pedig lehetetlen eltávolítani a napi fogmosással vagy más otthoni ápolási módszerekkel. Kizárólag orvos tudja elvégezni.
Sok kutya jól tűri a napi fogmosást, különösen, ha azt már fiatalkorban bevezetik nála. Feltétlenül használjunk kifejezetten kutyák számára kifejlesztett fogkrémet, mert a kutyafogkrém fluoridmentes, és úgy van kialakítva, hogy nekik ízletes legyen. Ha időt és energiát fektetünk a fogmosás bevezetésére, azonban kutyánk még mindig nem tolerálja, akkor lehet, hogy alternatív módszert kell találnunk az otthoni fogápolásra.
Az otthoni fogápolásra számos, fogmosás nélküli lehetőség létezik. A szájhigiéniai öblítők hasonlóan működnek, mint az embereknél a szájvíz. Az öblítőt naponta egyszer alkalmazzuk a kutya szájába, azzal a céllal, hogy bevonja a fogakat. A szájhigiéniai öblítők antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segítenek csökkenteni a lepedék és a fogkő képződését. A fogápoló szerek mechanikusan szedik le a lepedéket és a fogkövet a fogak felszínéről. Állatorvosi rendelőkben az egyes fogászati kezelések enzimatikus tisztítószert is tartalmaznak, hogy tovább csökkentsék a lepedéket és a fogkövet.
Amikor kutyánknak bármilyen fogászati rágcsálnivalót adunk, fontos figyelnünk arra, hogy a túlzott mennyiségű rágóka vagy jutalomfalat etetése hozzájárulhat az elhízáshoz, így ez nem a legjobb választás például a túlsúlyos kutyák esetében.
Végezetül kaphatók vízadalékok is, amelyek segíthetnek karbantartani kutyánk szájhigiéniáját. Ezek hozzáadhatók kedvencünk ivóvizéhez, hogy csökkentsék a lepedék és a szájüregi baktériumok mennyiségét. Nemcsak kutyák, de macskák esetében is alkalmazható.
A vízadalékok valószínűleg nem olyan hatékonyak, mint a fogmosás, a szájhigiéniai öblítők vagy akár a fogászati rágókák, de egy egyszerű lehetőség nyújthatnak arra, hogy jobb legyen a helyzet, mint ha semmit sem tennénk.
Amikor arra gondolunk, hogyan tisztítsuk meg ebünk fogait fogmosás nélkül, a tálban lévő ételek is sokat számíthatnak. Számos olyan táplálék létezik, amelyet a kutyák fogainak tisztán és egészségesen tartására terveztek. Ezek a tápok a rágás során „lekaparják” a kutya fogainak szélét, ahelyett, hogy a fogak első kis nyomására porrá morzsolódnának. Vannak olyan tápok is, amelyek csak receptre kaphatóak, és kifejezetten a problémás szájhigiéniájú szőrmókok számára lettek kifejlesztve.
A kutya fogainak természetes úton történő tisztítására a legjobb módszer a napi fogmosás és a fogászati rágókák használata. Ezenkívül a kötéljátékokkal és más játékokkal való gyakori foglalatoskodás is segíthet eltávolítani a lepedéket, és lassíthatja a fogkő kialakulását. Néhol a kókuszolajat hirdetik hatékony természetes fogkrémként a kutyák számára, azonban ennek alátámasztására nincs bizonyíték. A kókuszolaj gyomor-bél rendszeri problémákat, sőt, egyes kutyáknál allergiás reakciókat is okozhat, éppen ezért óvatosságra intünk. Mielőtt kipróbálnád, egyeztess az állatorvossal!
Bár a szódabikarbóna remekül használható a háztartás körüli nem mérgező tisztítószerként, azonban a kutyák fogainak tisztítására egész biztosan nem ajánlatos. Valószínűleg az ízét sem élveznék, ahogy mi sem; legalábbis nekem nem a kedvencem. Ennél viszont fontosabb, hogy a nagy mennyiségű szódabikarbóna lenyelése hasi panaszokhoz is vezethet. Sokkal inkább érdemes beruházni a számukra ajánlott, húsízű fogkrémekbe, amelyek inkább a segítségünkre lehetnek.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Az állatorvosok arra figyelmeztetnek, hogy a gazdik ne várják meg, amíg a kutya elhagyja a táplálékot. A legtöbb állattartó már csak akkor veszi észre, hogy gond van, amikor a kutyák fogai már igencsak rossz állapotban vannak. Az étvágycsökkenés nem megbízható jele a rossz szájüregi egészségnek, azonban az biztos, hogy néhány előrehaladott betegségben vagy foggyökértályogban szenvedő kutya a fájdalom miatt lemondhat a táplálékról.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek