Sárgák a kutyád fogai? Ezek a gyógyszerek és élelmiszerek okozhatják!
2022. január 7 - Képek: Getty Images Hungary
2022. január 7 - Képek: Getty Images Hungary
A fogak elszíneződése a kutyák esetében viszonylag gyakori jelenség. Okozhatják bizonyos élelmiszerek, esetleg gyógyszerek vagy akár fertőzés is. Ezeket a fogakat kezelni kell, hiszen a fogkő vagy lepedék felhalmozódása komoly fogágybetegségekkel járhat.
A normál fogszíntől való bármilyen eltérés, elszíneződés sosem jelent jót. A fogak normál színe az árnyalattól, a fogat borító zománc vastagságától és áttetszőségétől függően változik. Külső elszíneződés akkor következik be, amikor pigment halmozódik fel a fogak felszínén. Ez azt jelenti, hogy az elszíneződés oka külső forrás, ezt okozhatja a legtöbb gyógyszer, esetleg bakteriális foltok, szisztémás fertőzések, de akár élelmiszerek is. A belső elszíneződést másodlagos tényezők jellemzik, melyek inkább a fog belsejében fordulnak elő, és elszínezik a többi réteget is.
Mindkét típusú elszíneződéshez kapcsolódó gyakori tünetek a következők: egy vagy több fog rendellenesen elszíneződik, esetenként le is törik. Zománca gödrössé válik vagy épp gyűrűk, elszíneződési vonalak alakulnak ki rajta. Ezt vagy bakteriális jellegű foltok okozzák, vagy élelmiszerek, a gyógyszerek jelentős százaléka, és a fogmosás hiánya.
Az alábbi tényezők okozhatják a fog külső elszíneződését:
Ezek pedig a belső elszíneződést:
Az orvosi rendelőben teljes vérképet és vizetelvizsgálatot készítenek. Alapos tájékoztatást kell adnod kedvenced egészségi állapotáról, a tünetek megjelenéséről és a lehetséges okokról. Ilyen például az étrend, sérülések, közelmúltbeli betegségek. Az állatorvos megröntgenezi kutyád fogait, hogy megállapítsa, belső vagy külső eredetű a sárgulás. Arra is figyel, hogy helyreállító anyagok vagy baktériumok bejutnak-e a fogkoronába, és okoznak-e ott komolyabb sérüléseket. Ha a fogat el kell távolítani, vagy alaposabb vizsgálat, esetleg fogkőeltávolítás szükséges, az állatorvosnak valószínűleg altatásba helyezi az állatot.
A külső foltok eltávolítása kozmetikai okokból elvégezhető, de komolyabb problémát nem okoznak. Kevesen tudják, de a fogkő eltávolítása mellett bizonyos rendelőkben olyan eljárások is igényelhetők kutyáknak, mint a fehérítés vagy korona felhelyezése. A belső foltok eltávolítása elvégezhető a fogak működésének javítása és a kutya fájdalmának enyhítése érdekében. Ez gyakran magában foglalja a gyökérkezelést. Minden elszíneződött fogat kezelni kell a lepedék és a fogkő felhalmozódása, valamint a további fogágybetegségek megelőzése érdekében. Az elszíneződött fogak hajlamosabbak a törésre, ami fogtályog kialakulásához vezethet. Megfelelő odafigyeléssel megelőzhető a fogak elszíneződése, de ennek kulcsa a rendszeres és alapos szájhigiénia betartása, hiszen csak ezen a módon lehet megelőzni a fogak elsárgulását, illetve betegségeit.
A cukros táplálékokat érdemes kerülni, hiszen ezek fogyasztása közben fokozódik a szájban a lepedékképződés. A rizs- és a burgonyaalapú ételek szintén károsak lehetnek: az erősen keményítőben gazdag élelmiszerek hajlamosak rátapadni a kutya fogaira, ami káros lepedék és fogkő felhalmozódásához vezethet. Kutyaeledel vásárlásakor kerüld a keményítővel és cukorral teli termékeket! Ezenfelül érdemes arra is figyelni, hogy a száraztáp esetén a nyál összetétele megváltozik, így gyakoribb lehet a fogkő kialakulása.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek