Kiderült, hogy a fajtatiszta kutyák tényleg többet betegeskednek-e
2024. május 21 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 21 - Képek: Getty Images Hungary
A gazdik körében általános vélekedés, hogy a fajtatiszta kutyák hajlamosabbak a betegségekre, mint keverék társaik, de egy új tanulmány megdöntötte ezt a mítoszt.
A Frontiers In Veterinary Science című folyóiratban megjelent tanulmány megállapította, hogy míg vannak kutyafajták, amelyek hajlamosabbak egyes betegségekre, a fajtatiszta és keverék kutyák többnyire egyenlőek az általánosan diagnosztizált egészségügyi állapotok tekintetében.
„Számos ismert betegség fordul elő bizonyos kutyafajtáknál. Ez segített fenntartani azt a tévhitet, hogy minden fajtatiszta kutyánál gyakrabban fordulnak elő betegségek, de ez nem igaz” – közölte dr. Kate Creevy, a Dog Aging Project főállatorvosa, a VMBS Small Animal Clinical Sciences tanszékének professzora.
A több mint 27 ezer kutya adatait vizsgáló tanulmány megmutatta, hogy a leggyakoribb diagnózisok – mint például a fülgyulladás vagy az osteoarthritis (vagyis az ízületi gyulladás) – a fajtatiszta és a keverék kedvencekre egyaránt jellemzőek.
A tanulmány szerint a Dog Aging Project keretében vizsgált fajtatiszta kutyapopuláció mintegy 60%-át az alábbi 25 fajta teszi ki (népszerűségük sorrendjében):
Ennél a 25 fajtánál a gazdik összesen 53 különböző egészségügyi állapotot jelentettek be. „A fajtatiszta kutyák tulajdonosai által jelzett betegségek jelentősen eltérnek egymástól. Egyes állapotok ugyanakkor gyakrabban szerepeltek adott fajtáknál” – jegyezte meg az állatorvos. A 10 legjellemzőbb probléma között a fogkő, a Giardia-fertőzés, az osteoarthritis, a szezonális allergia, a fogtörés, a szívzörej és a szürke hályog is szerepelt.
A kép a keverék kutyák esetében is nagyon hasonló volt, azzal a különbséggel, hogy a szürke hályog és a szívzörej helyett náluk a köröm sérülése vagy leszakadása, illetve a csokoládé által okozott mérgezés fordult elő gyakrabban. A foghúzás és a kutyaharapás pedig a fajtatiszta kutyáknál volt jellemzőbb, szemben az inkább a keverékeknél tapasztalható fülgyulladással.
Az adatokból megállapítást nyert, hogy az 53 egészségügyi állapot közül 26 jelentkezése nem különbözött szignifikánsan a keverék és fajtatiszta kutyák között.
A tanulmány egyik legfontosabb tanulsága, hogy nem csak a fajta számít a kutyák egészsége szempontjából. „Az embereknek számos tényezőt figyelembe kell venniük, amikor kutyát választanak, beleértve a környezetet, az életmódot, a szociális interakciókat és a fizikai aktivitást” – fűzte hozzá dr. Creevy. Szerinte elengedhetetlen az állatorvossal történő konzultáció, és a vizsgálatok megfelelő ütemezése is. Emellett a gazdiknak érdemes szakemberrel beszélniük arról, hogy új kedvencük milyen betegségekre lehet hajlamos fajtájuk, nemük és méretük alapján.
Amint azt a tanulmány is kimutatta, néhány gyakori oknak, ami miatt a tulajdonosok állatorvoshoz viszik a kutyájukat, alig vagy semmi köze nincs a fajtához.
Tipikusan idesorolhatók a fogászati betegségek, az allergiák és az osteoarthritis is. Az utóbb megelőzésében vagy ártalmainak csökkentésében leginkább a rendszeres testmozgás és a testsúlykontroll nyújthat segítséget.
Arról, hogy egy túlsúlyos kutyán milyen módszerekkel lehet segíteni, itt olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek