hirdetés

Ez a legjobb étel az allergiás kutyák számára

Berek-Halász Beáta

2025. január 2 - Képek: Getty Images Hungary

Nem csak mi, emberek mutathatunk allergiás tüneteket, sajnos ez a probléma a kutyáinkat is érinti.

hirdetés

A kutyaallergia számos olyan bőrbetegséghez vezethet, amelyek kezelése hosszan tartó. Ezek az allergiák környezeti tényezőkre vagy a kutyáink által elfogyasztott ételekre vezethetők vissza. Nézzük meg, milyen eledelt adhatunk az ételallergiás kutyának!

A kutyák allergiásak lehetnek olyan élelmiszerekre, mint a marhahús, a csirke, a bárány vagy a gabonák

A legfontosabb tudnivalók

  • A kutyák allergiásak lehetnek olyan élelmiszerekre, mint a marhahús, a csirke, a bárány, a búza, a szója, a tojás, a kukorica vagy a diófélék.
  • A kutyák allergiatesztjei nem megbízhatóak.
  • Az egyetlen bizonyított módja annak, hogy kiderüljön, mire allergiás a kutya, az a fehérjeforrás megváltoztatása, vagy egy eliminációs diétás kísérlet elvégzése.

Az ételallergia tünetei

Általában az allergének olyan fehérjék, amelyek a bélrendszerben felszívódva olyan immunválaszt válthatnak ki, amely a bőrben okoz problémákat. Esetenként a kutyáknál gyulladásos bélbetegség tünetei is kialakulhatnak, mint például a krónikus hasmenés, a hányás és a hosszan tartó étvágycsökkenés.

A krónikus bőrfertőzések nem vagy nehezen múlnak

A kutya-ételallergia leggyakoribb tünetei a következők:

  • a belső fülek bőrének kipirosodása;
  • a fülek viszketése (a fülek krónikus vakarása vagy a fej rázása);
  • fülvérzés;
  • a fülek krónikus megvastagodása;
  • krónikus fülgyulladás;
  • a mancs vagy a lábujjak közötti részek kipirosodása és viszketése (lábrágás);
  • krónikus pododermatitisz (a talppárnák gyulladása, kisebesedése);
  • foltos szőrhullás, leggyakrabban a nyakon és a törzsön;
  • krónikus bőrfertőzések (baktériummal vagy élesztőgombával), amelyek nem vagy nehezen múlnak.

A kutyák ételallergiájának a leggyakoribb tünetei a bőrproblémák. Ezek többnyire az élelmiszerekben felszívódó fehérjékre adott allergiás reakcióként jelentkeznek. A reakció az immunsejtek felszabadulásához vezet, ami a bőrsejtek közötti kötések gyengülését okozhatja, ezáltal meggyengítve a bőrgátat. A bőrgát e változása bőrpírt és viszketést okoz kedvenceinknek, és a bőrt sajnos fogékonyabbá teszi a normál baktériumok és élesztőgombák általi fertőzésre. A leginkább érintett területek a fülek, a mancsok, a szemek környéke, és néha a törzs, valamint a végtagok.

Gyakori hiba: a kutyát a kirekesztő diétán kívül mással is etetni

Gyakori allergének

A leggyakoribb fehérjék, amelyekre a kutyák allergiásak lehetnek, a marhahús, a csirke, a bárány, és a szénhidrátok közül a búza. Kevésbé gyakoriak, de idetartoznak a szója, a tojás, a kukorica és a diófélék is. Az ebeket sajnos nem lehet ételallergiára tesztelni, mint az embereket, mivel a rendelkezésre álló tesztek nem megbízhatóak. Az egyetlen bizonyított módja annak, hogy megállapítsuk, az allergiát, az az, ha eliminációs diétás kísérletet végzünk. Az eliminációs diéta során két-három hónapig minden olyan fehérjét ki kell iktatni, amellyel a kutya kapcsolatba került. Ez elég időt ad a szervezetének, hogy teljesen kiiktassa a régi fehérjeforrásokat és meggyógyuljon a krónikus allergiás tünetekből.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Hogyan segítsünk egy ételallergiás kutyának?

A hidrolizált táplálékkal végzett eliminációs diétás kísérlet a legjobb módja az ételallergia kezelésének és diagnosztizálásának. A legegyszerűbb egy vényköteles diétával kezdeni, amelynek alapját olyan állatorvosi tápok képezik, amelyek fehérjetartalma olyan kicsi, hogy az immunrendszer nem ismeri fel őket.

A leggyakoribb hiba, amit a gazdik elkövetnek, hogy nem várnak elég sokáig, mielőtt befejezik a diétás kísérletet.

Ha csak egy-két hétig változtatjuk meg a kutya táplálékát, az nem fog teljes eredményt hozni, ezért kulcsfontosságú, hogy megfelelő időt szánjunk az ételek és a finomságok tesztelésére.

Egy másik gyakori hiba: a kutyát a kirekesztő diétán kívül mással is etetni. A diétás próba során a háziállatok nem kaphatnak ételmaradékot vagy jutalomfalatokat, kivéve, ha a megszüntető diéta rendelkezik kompatibilis jutalomfalat opcióval. Ha a tünetek két-három hónapos hidrolizált eliminációs diétás próba után sem szűnnek meg, ebünknek valószínűleg valamilyen környezeti allergén okoz panaszokat. Vagy rosszabb esetben esetleg autoimmun betegség áll a probléma hátterében.

Ha a próba sikeres, adjunk új fehérjeforrást kedvencünknek, mint például vadhúst, halat. Ha ezekre a fehérjékre reagál, akkor két héten belül enyhe reakciót kell észlelnünk. Ha az allergiás tünetei visszatérnek, hagyjuk abba az új fehérjeforrást is, és térjünk vissza a hidrolizált eledelhez. Próbáljunk meg két-négy hetente egyszerre egy-egy fehérjét hozzáadni a kutya étrendjéhez.

Ha az allergiás tünetei visszatérnek, hagyjuk abba az új fehérjeforrást, és térjünk vissza a hidrolizált eledelhez

A legjobb kutyaeledel allergia esetén

Hidrolizált kutyaeledelek: a legjobb kutyatápok allergiásoknak, mivel a fehérjéket olyan apró darabokra bontják, hogy a szervezet nem tudja felismerni őket.

Újszerű fehérjetartalmú élelmiszerek: az új fehérjetápok olyan fehérjéket tartalmaznak, amelyekkel kutyája korábban még nem találkozott, például kacsa, hal és szarvas.

Allergiás kölyökkutyáknak szánt ételek: bár ritkán fordul elő, hogy a kölyökkutyák ételallergiásak, vannak dokumentált esetek már 6 hónapos korban is. Ha úgy gondoljuk, hogy kiskutyánk táplálékallergiás lehet, a bárány- és rizstápok jó választások lehetnek.

allergia ételallergia etetés fehérje kutya étrendje vakarózás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!