hirdetés

Ehet a kutya citrusféléket? Ő is nassolhat narancsot a mikuláscsomagból

Buzgó Csilla

2020. december 5

Nem tudsz betelni a finom, lédús mandarin vagy a narancs édes ízével és mennyei aromáival? Nyugodtan megoszthatod az élményt kedvenceddel is.

hirdetés

A citrusfélék akár 8-15 méterre is megnövő fákon teremnek szubtrópusi vagy trópusi éghajlaton. Sokoldalúságuknak és kellemes ízüknek, illatuknak köszönhetően az egész világon népszerűek, még a kutyák körében is.

Ugyan a koncentrált citrusolajokat, melyeket a gyümölcsök héjából állítanak elő, általában nem kedvelik az ebek, mert irritálhatják érzékeny orrukat, a finom gyümölcshúst előszeretettel majszolják.

A citrusfogyasztás előnyei a kutyák számára

Bár a kutyusok olyan szerencsések, hogy szervezetük egészséges állapotban testsúlykilogrammonként nagyjából 40 mg C-vitamint képes előállítani, néha nem árt egy kis plusz az immunrendszer felturbózása érdekében. Kutatások során kimutatták, hogy a fokozott fizikai vagy mentális stressznek kitett kutyák vérében ennek a vitaminnak a mennyisége nagyon lecsökken, vagy szinte teljesen el is tűnik.

Ezért ha kutyusod lábadozik, vemhes, szoptat, komoly edzés- vagy munkanapon van túl, esetleg költözés vagy utazás őrli fel az idegeit, bátran adj neki több C-vitamint tartalmazó ételt!

A héját inkább hámozd le róla először!

Végzetesnek hitt betegségnél is használták terápiaként

Dr. Wendell O. Belfield állatorvos a világ legismertebb C-vitamin-pártolója volt a kutyagyógyítás terén. “How To Have a Healthier Dog” (Az egészséges kutya titkai) című könyvében részletezi, hogyan jött rá arra, hogy nagyobb C-vitamindózissal olyan súlyos betegségekből is fel lehet gyógyítani ebeket, mint a szopornyica. Akkoriban, 1965-ben még azt tanították az állatorvosi egyetemeken, hogy a szopornyica halálos betegség, melyre nincs gyógyír, ha a fertőzés védőoltás hiányában már megtámadta a kutyát.

A nagy adag, injekció formájában beadott vitamin viszont rohamos javulást idézett elő az első érintett négylábú páciensnél, aki végül meggyógyult, ezzel is bizonyítva, hogy a szervezet a megfelelő muníció birtokában sokkal többre képes, mint azt gondolnánk.

Hogyan add kutyusodnak a narancsot, mandarint, és mire érdemes odafigyelni?

A citrusfélék húsából minden esetben távolítsd el a magokat, így nyersen vagy hőkezelve mértékkel és fokozatosan megkóstoltathatod őket kedvenceddel. A héj természetesen maradjon ki a kínálatból, legfeljebb kandírozott vagy egyéb módon hőkezelt formában érdemes adagolni az állatnak kis mennyiségben, ahogy mi is fogyasztanánk.

A 100%-os, hozzáadott cukortól mentes narancslé szintén kis adagokban nem okoz problémát. Ugyan még mindig jobb desszert, mint a csoki vagy a sütemény, ebből se igyon meg egy egész dobozzal a kutya.

Ugyan a narancs rendkívül gazdag A és B-vitaminokban, káliumban, illetve antioxidáns hatása is kiemelkedő, magas cukortartalma miatt csínján érdemes adagolni kedvencednek, főleg akkor, ha van rajta pár deka súlyfelesleg, esetleg hajlamos a diabéteszre.

Mi a teendő, ha a kutyus véletlenül evett narancsot?

Vannak ebek, akik minden ehető dologra rávetik magukat, még akkor is, ha az, amit kiválasztottak, számunkra ehetetlenül rossz, vagy akár mérgező is. A narancstól nem lesz komoly baja az állatnak, legfeljebb a héja okoz majd emésztési nehézségeket számára. A biztonság kedvéért aznap figyeld kutyusod viselkedését, mutatja-e fájdalom jeleit, próbál-e öklendezni.

Ha bármi gyanúsat tapasztalsz, mindenképp látogassátok meg az állatorvost, mert egyéni érzékenység, allergia is állhat a háttérben, nem csak egyszerű gyomorrontás!

(Képek: Getty Images Hungary)

citrusfélék kutya ehet citromot kutya ehet mandarint kutya ehet narancsot kutya etetése

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!