hirdetés

Innen tudhatod, hogy egészséges a kölyökkutyád

Király Barbara

2024. július 21 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Ha kutyát vállalsz, jó tudni, hogy mely viselkedések természetesek, és mi jelez bajt. Nézzük, honnan lehetsz abban biztos, hogy egészséges a kölyökkutyád.

hirdetés

Amikor az ember arra a nagy feladatra vállalkozik, hogy magához vesz egy kiskutyát, sok kérdés felmerülhet benne. Összeszedtünk most néhány fontos információt, amelyek segítségével könnyebb megállapítani, hogy egészséges-e a kölyökkutya.

Fotó: Az Én Kutyám

Így néz ki egy egészséges kölyökkutya

A kölyökkutyák legtöbbször ragaszkodnak a szokásaikhoz (például étkezési, ürítési szokások), így ha ebben és az általános egészségében (például az ürülék milyensége, levertség, étvágytalanság) is változást vélsz felfedezni, az azt jelenti, hogy valami nem stimmel. Ebben az esetben mindenképpen fontos, hogy kérd az állatorvos segítségét.

Az egészséges kölyökkutya teste: Az alomban lévő összes kutya hasonló testalkatú kell, hogy legyen; se nem túl duci, se nem túl sovány. A kölykök bundája fényes és tiszta legyen, irritáció, és vörös vagy kopasz foltok nélkül. Ezek bőrproblémákra, például rühre vagy bőrallergiára utalhatnak. A kölykök fülei tiszták és szagtalanok, váladék és pirosság nélkül, a szemek pedig fényesek és szintén tiszták, váladékmentesek legyenek.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Az egészséges kölyökkutya temperamentuma: Amikor egy kölyökkutya aktivitási szintjét értékeled, vedd figyelembe az életkorát, a fajtáját és személyiségét is. Az alvás rendben van naponta többször is, de egy kölyöknek nem szabad letargikusnak lennie, amikor ébren van. Miután az apróság beilleszkedett az új környezetébe, kíváncsi lesz, és igyekszik felfedezni azt. Nyitott lesz a játékra az emberekkel vagy a háztartásban lévő más kutyákkal is.

Amikor az alomtársaikkal versenyeznek az ételért, a kölykök lelkesen falnak. Az új otthonba költözés után előfordulhat, hogy néhány étkezés kell ahhoz, hogy a kiskutya kiürítse a tányérját. Egy-két étkezés kihagyása elfogadható, de ha ennél többet hagy ki, vagy csak néhány falatot eszik, érdemes felhívni az állatorvost.

Amit a kölykök székletéről tudni érdemes

A kölyökkutyáknál is a szilárd széklet és a tiszta vizelet az ideális. Ha véres a vizelet, az húgyúti fertőzésre utalhat. Ha laza vagy folyós a széklet, az nem minden esetben jelent problémát, de ha 24 óránál tovább fennáll a probléma, és esetleg véres lesz, akkor mindenképpen keresd fel az állatorvost. Általában különféle baktériumok, vírusok, belső paraziták, mérgező anyagok lenyelése, vagy a túlevés lehet felelős ezért az állapotért.

Ha egy-két étkezésnél többet hagy ki a kölyök, vagy alig eszik, mindenképpen egyeztess az állatorvossal!

Gyakori, kölyökkutyákat érintő betegségek

Panosteitis: Ismertebb nevén csonthártyagyulladás, amely a csontok fájdalmas gyulladását jelenti. Szokták növekedési fájdalomnak is nevezni, és főleg a nagyra növő fajtákat érinti 5 és 18 hónapos koruk között. Ha kutyád sokat sántikál, esetleg mellé be is lázasodik és lecsökken az étvágya, lehetséges, hogy ezzel a problémával álltok szemben. Gyakran magától javul a helyzet, ám az a legbiztosabb, ha megmutatod a kutyát az állatorvosnak. Itt olvashatsz bővebben a betegségről.

Parvovírus: Egy veszélyes, potenciálisan halálos állapot, amely a 6 hetes és 6 hónapos kor között érintheti az ebeket. Ez a rendkívül fertőző vírus legyengíti az immunrendszert, megtámadja a gyomrot és a vékonybelet, és növeli a másodlagos bakteriális fertőzés esélyét. Néhány gyakori jele közé tartozik a kutyák letargiája, gyengesége, véres hasmenése, hányása, súlyvesztése és kiszáradása. Ha hasonló tünetekre leszel figyelmes, egy percet se késlekedj, vidd állatorvoshoz a kutyát! Azok a kölykök, akik túlélik a betegség első három-négy napját, teljesen felépülhetnek. Ide kattintva bővebben olvashatsz a betegségről.

Ide kattintva megnézheted, hogy milyen oltásokat kell megkapnia egy kutyának.

egészség megőrzése kölyök kölyökkutya kölyökkutya betegségei kötelező oltás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!