Ezért hat a különböző fajtájú kutyákra másképp a passzív dohányzás
2025. január 22 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 22 - Képek: Getty Images Hungary
Mindenki tudja, hogy a dohányzás káros az egészségre. Ám azt már kevesebben veszik figyelembe, hogy annak passzív formái is hasonlóan veszélyesek lehetnek.
Bár csökkenő tendenciát mutat a magyarok cigarettahasználata, még mindig sokan dohányoznak napi rendszerességgel. Néhány kellemetlen, de fontos információ, hogy Magyarországon 2022-es adatok szerint közel 2,5 millió 15 éven felüli személy dohányzik. Sajnos 2021-es adatok szerint a halálesetek 11%-a is dohányzáshoz köthető. Tehát talán nem túlzás azt mondani, hogy társadalmunk tetemes részét érinti a különböző dohánytermékek használata, és feltehetően sokan vannak köztük, akik kisállatot is tartanak. Szerencsére az utóbbi évtizedekben nagyobb hangsúlyt fektettek a passzív dohányzás hatásaira is. Ennek negatívumait elsősorban a dohányzó személy környezetében élő emberek szempontjából szokták hangsúlyozni, ám érdemes arról is tudni, hogy a háziállatokra is veszélyes lehet.
Amikor passzív dohányzásról beszélünk, általában a másodlagos dohányfüst belégzéséről van szó. Ez kicsit pontosítva a kifújt dohányfüst, illetve az égő cigaretta füstjének belélegzését takarja. Ez az „indirekt” dohányzás is bizonyítottan káros az egészségre, többek közt növeli a stroke és a rák kialakulásának kockázatát, továbbá légzőszervi és keringési rendszerbeli problémákat okozhat. Bár az, hogy az állatok esetében mivel jár, egy kevésbé kutatott terület, mégis az eddigi eredmények alapján feltételezhető, hogy az ő egészségükre is az emberekhez hasonlóan negatív hatással van.
A harmadlagos dohányfüst egy viszonylag új kifejezés, amit 2009-ben használtak először. Arra a dohányzó személyen, vagy a személy környezetében található, gyakran sokáig észrevétlenül maradó lerakódásra vonatkozik, ami a másodlagos dohányfüstből származik. Ebben a lerakódott rétegben még mindig számos káros anyag megtalálható, és bizonyos források szerint akár hónapokon keresztül is rajta maradhat az érintett felületeken.
Ez akkor jelent igazán komoly problémát, ha az ember beltéren dohányzik, hiszen ilyenkor a ruháin és a bőrén kívül a dohányfüst jóformán a lakásban található összes felületre lerakódhat. Érdemes hozzátenni, hogy állítólag még a szellőztetés sem akadályozza meg, hogy a harmadlagos dohányfüst „létrejöjjön”. Fontos megjegyezni, hogy az autó sem kivétel ezalól. Tehát, ha valaki a kocsijában dohányzik, az ottani felületeken is lerakódik a dohányfüst. Ám maga a dohányzó személy, vagy a dohányzó személy mellett álló, nem dohányzó ember is felületként szolgálhat a harmadlagos dohányfüstnek. Erre pedig mindenképp érdemes odafigyelni. Bár még viszonylag gyerekcipőben jár a kutatás ezzel kapcsolatban, a vizsgálatok azt mutatják, hogy a harmadlagos dohányfüst is egészségkárosító hatással bír, ami nem meglepő.
Tehát, összegezve az eddigieket, a másodlagos, illetve a harmadlagos dohányfüst egyáltalán nem ártalmatlan, így a dohányzó személynek érdemes mérlegelnie, hogy mikor, illetve hol gyújt rá.
A kutyák és a gyerekek esetében ezek az anyagok felszívódhatnak a bőrükön keresztül, vagy belélegezhetik szennyezett por és a levegőbe visszaáramló gázok formájában. A kutyák akkor is kapnak ezekből a vegyi anyagokból, amikor nyalogatják vagy tisztítják magukat, vagy akár akkor is, ha a gazdájuk haját vagy bőrét nyalogatják, különösen, ha az illető dohányzik. Ennek az az oka, hogy az illető egy másik felületet jelent, ahol a harmadlagos dohányfüst felhalmozódhat.
– fogalmazza meg Stanley Coren, PhD., FRSC a Psyhology Todayen megjelenő cikkében.
A kutyák esetében több kutatást is végeztek, ami azt vizsgálta, hogy milyen hatással van a másodlagos, illetve a harmadlagos dohányzás az egészségükre. Ezek közül már egy is jól szemlélteti, hogy számukra is kifejezetten veszélyes lehet a passzív dohányzás. Ez egy 2024-ben publikált kutatás, amit Deborah Knapp állatorvos vezetett. Skót terriereknél vizsgálták, hogy a cigarettafüstnek való kitettség mennyire függ össze egy úgynevezett átmeneti sejtes karcinóma (canine urothelial carcinoma, avagy hólyagrák) kialakulásával. Három éven keresztül követték a kutyák egészségügyi állapotát. Azt találták, hogy azoknál az ebeknél, akik otthonukban cigarettafüstnek voltak kitéve, hatszor valószínűbb volt, hogy kialakul a hólyagrák, mint a cigarettafüst-mentes környezetben élő skót terriereknél.
Ezenfelül az FDA (US Food and Drug Administration) is felhívja rá a figyelmet, hogy a másodlagos dohányfüst rendszeres belégzése milyen egészségügyi komplikációkkal járhat. Az, hogy milyen komplikációk valószínűbbek, az állat egészségügyi állapotától és az orra hosszától is függ. A hosszabb orr ugyanis jobb „szűrést” eredményez. Tehát egy kicsit leegyszerűsítve kevesebb káros anyag éri el a hosszú orrú ebek tüdejét. Így viszont gyakoribb náluk az orr-rák. A rövid, illetve közepes hosszúságú orral megáldott ebek ezzel ellentétben jobban ki vannak téve a passzív dohányzás tüdőkárosító hatásának.
Végezetül még megemlítenénk a különböző, sokáig „egészségesebbnek” titulált cigarettaalternatívákat, mint például az e-cigaretta vagy éppen a vape. Az utóbbi években körvonalazódott, hogy ezek sajnálatos módon nem ártalmatlanok. Csupán még nem tudni, hogy milyen hosszú távú következményei lehetnek a használatuknak. Ez kiváltképp kellemetlen, hiszen rengetegen átálltak a dohányzás ezen formájára, a becslések szerint pedig 82 millióan használnak e-cigarettát világszerte. Most viszont nem az emberekre gyakorolt hatásáról szeretnénk beszámolni. Ugyanis az e-cigarettának is van másodlagos és harmadlagos füstje, amiről érdemes egy-két szót szólni.
Bár ez a terület még valóban keveset kutatott, egy 2023-ban publikált tanulmányban fényt derítettek az e-cigaretták harmadlagos füstjének, avagy gőzének káros hatására. Sajnos ebben a kutatásban is az egerek húzták a rövidebbet, ugyanis ők voltak a kísérleti alanyok. Három kondíció volt, mindegyikben egy, naponta egyszer cserélt törölközővel érintkeztek az egerek, négy héten keresztül. Volt egy kontrolltörölközős, egy nikotinmentes e-cigarettagőzzel érintkezett törölközős, illetve egy nikotinos e-cigarettagőzzel érintkezett törölközős csoport. A kutatás részleteibe nem mennénk bele. Ám a kutatócsoport szavait idézve azt találták, hogy „a harmadlagos e-cigarettagőznek való kitettség, főleg nikotin jelenlétével, negatív hatással volt az egerek tüdejének egészségére”.
Ha az e-cigarettagőz és a nikotin kutyákra gyakorolt hatásáról szeretnél többet megtudni, olvasd el ezt az írásunkat.
Nyilván nem lehet mindig mindent sterilizálni. De ahogyan a gyerekeknél is felhívják a szülők és hozzátartozók figyelmét a dohányzás veszélyeire, úgy a kisállatok gazdáit is érdemes figyelmeztetni a dohányzás, illetőleg a dohányfüst kedvencükre gyakorolt hatásáról. Továbbá, ahogyan a felelős szülők is próbálnak ennek tudatában cselekedni, úgy a felelős gazdiknak is fontos odafigyelni arra, hogy káros szenvedélyük ne menjen kedvencük egészségének rovására.
A fenti cikk Az Én Macskám ezzel megegyező című cikkével párhuzamosan készült, így az általános információt taglaló részek megegyeznek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek