hirdetés

Így zajlott a kutyám műtétje daganat miatt

Diósi Szilvia

2024. szeptember 23 - Képek: Getty Images Hungary

Az egyik nap simogatás közben találtam egy csomót a kutyám bőrén. Az állatorvos sajnos azt közölte, hogy mastocytomáról van szó, ami miatt meg kell műteni.

hirdetés

Kutyagazdiként talán nincs annál ijesztőbb, amikor daganatot találnak a kedvenceden, és műteni kell. Én a magam részéről kifejezetten összetörtem, főleg mert nem sokkal korábban végignéztem, hogy mit tett egy emberrel a rák, hogyan emésztette fel lassan. Benjinek bőrmastocytomája volt, ami egy hízósejtes daganat.

Sokszor műtéttel orvosolható egy daganat

Hogyan jutottunk el a daganat diagnózisáig?

Budapesten vagy egyéb nagyvárosokban kicsit jobb helyzetben vannak a gazdik, ugyanis többféle állatorvos is elérhető, köztük szakorvosok. Én azonban, amikor először megtaláltam a csomót a bőrén, egy „általános” állatorvosnak mutattam azt meg. Ő nem tartotta nagy dolognak, engem viszont továbbra is aggasztott, főleg, hogy tudom, hogy a berni pásztorok esetében elég gyakori betegség a rák. Így végül, amikor úgyis mentünk az allergiája miatt ellenőrzésre egy bőrgyógyász állatorvoshoz, neki is megmutattam a csomót. Ő rögtön mintát vett belőle, majd kiderült, hogy mastocytomával állunk szemben. Nekem akkor semmit sem mondott még ez a szó. Kiderült, hogy az egyik leggyakoribb bőrdaganat a kutyáknál, az esetek kb. 16-21 százalékát teszi ki.

Ezek általában néhány centis kis csomók, amelyeken nincs szőr, és idővel növekednek. Benjin olyan egy centi körüli volt, amikor észrevettük. Azonban a nehézsége ennek a tumornak, hogy a felszín csak a jéghegy csúcsa, ugyanis a „gyökerei” centikre elágazhatnak a bőrben. Ezért amikor műteni kellett egy nagyjából hét centiméteres kört kellett belőle kivágni. Feltűnő lehet, hogy a daganatsejtekből kiszabaduló hisztamin miatt viszketést okoz, így gyakran nyalja, piszkálja a kutya. Az orvos szerint három verzió létezik ebből a daganatból, a nem veszélyes, amit kiműtenek, és nem lesz probléma, a veszélyes, és a „majd elválik”, vagyis az amelyiknél igazából nem tudják megmondani.

A daganatműtét

A bőrgyógyász doktornő továbbküldött minket az ÁHOK-ba, vagyis Állatorvosi Hematológiai és Onkológiai Központba, akik lényegében a szakértői az állatok daganatos megbetegedéseinek. Ott már nem végeztek új tesztet, elégedettek voltak a korábbival, csak megnézték a csomót, majd elmondták, hogyan tudják kezelni. Kiderült, hogy ki kell műteni, a korábban már említett módszerrel, vagyis nemcsak a kicsi csomót, hanem a körülötte lévő bőrt is ki kell vágni. Megkaptunk az időpontunk néhány héttel későbbre, majd egy papírt, ami hosszan kifejtette, hogy mit és hogyan ehet a kutyám a műtét előtt, és hogy a műtét napján már nem is ihat. Reggel oda kellett vinnem, majd este mehettem érte. Illetve elvégezték a műtét előtt szükséges vizsgálatokat.

Minden csomót ki kell vizsgáltatni

Eredmények

A daganatműtét jól sikerült, amikor érte mentem, már talpon volt, de eléggé zavartan viselkedett. Sokat nyüszített, és nem akart hazaindulni, de ezt be lehetett tudni az altatásnak. Kapott fájdalomcsillapítót, amit utána is szedett még 5-7 napig. Igazából nem mutatott fájdalmat, szerencsére nem is piszkálta, de a baj még így is megtörtént. Egyik estére belázasodott, és savó gyűlt össze a varrata alatt. Felhívtam az onkológiát, ahol másnap reggelre vártak minket. Azonban lázzal nem akartam nekivágni az estének, így elmentünk egy közeli állatorvoshoz. Itt kapott lázcsillapítót, de a további kezelést az onkológiára bízták. Másnapra azonban a savó annyira feszítette a bőrét, hogy az egyik varrat kiszakadt, így a sebe egy része szabadon volt. Végül a sebet kitisztították, majd továbbküldtek a sebészhez, aki műtötte. Ő ismét kitisztította, aztán elmagyarázta, hogy hogyan kell tisztítani. Végül néhány nappal később összekapcsozták, és szépen gyógyult.

A szövettani vizsgálat eredményére viszont 3-4 hetet is kellett várni. Szerencsénk volt, arra jutottak, hogy a mastocytomát sikerült eltávolítani, és további kezelésre sincs szükség. Bár arra kértek, hogy figyeljem a nyirokcsomókat, megduzzadnak-e, mert bizonyos esetekben átterjedhet az izmokra, a közeli nyirokcsomókba és távoli szervekre is a betegség. Megesik sajnos, hogy amputációra van szükség ennél a daganatnál, de az is előfordulhat, hogy kiegészítő sugárkezelésre, kemoterápiás kezelésre kell járni a kutyussal.

Minden csomót érdemes komolyan venni a kutyád testén, ha véletlenül a felkeresett orvos nem vesz belőle mintát, hogy ellenőrizze, mivel álltok szemben, akkor keress fel mást. Azóta nálunk is előfordult már egyéb csomó is, de szerencsére azokban az esetekben csak szemölcsökről volt szó.

Az állatorvosok is egyetértenek abban, hogy bármilyen puklit azonnal ki kell vizsgálni, olvasd el dr. Szabolcs Nóra onkológiai és lágyszervi sebész gondolatait a témában.

csomó daganat mastocytoma műtét történet vizsgálat

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!