hirdetés

Ezek a cukorbetegség leggyakoribb jelei a kutyáknál

Kövess Péter

2024. szeptember 18 - Képek: Getty Images Hungary

A cukorbetegség életveszélyes lehet a kutyák számára, ezért nagyon fontos, hogy időben felismerd az árulkodó jeleket.

hirdetés

Akárcsak az emberek, úgy a cukorbetegség a kutyák esetében is gyakori egészségügyi probléma, amely életük szinte bármelyik szakaszában jelentkezhet. Az inzulin hiányával járó állapotot gyakran krónikus hasnyálmirigy-gyulladás előzi meg, ugyanakkor összefügghet genetikai hajlammal, Cushing-kórral, magas zsírtartalmú étrenddel és elhízással is.

A kutyák cukorbetegségének felismerése létfontosságú lehet

A cukorbetegség tünetei: ilyen jeleket mutathatnak a kutyák

Az egyik jellemző panasz az, hogy fokozódik a vizeletürítések száma. Ezt érdemes mielőbb kivizsgáltatni, mert a cukorbetegség mellett például máj- és vesebetegségek is okozhatják. Kísérő tünetként előfordulhat fokozott szomjúság is, ami részben a sűrűbb vizeletürítésből fakad.

Valójában azonban nem a sok ivás miatt vizel gyakrabban a kutya, az ok abban keresendő, hogy a cukor rengeteg vizet vonz magához. Fontos, hogy ilyenkor ne vond meg tőle a vizet, mert ha kiszárad, az további komplikációkhoz vezethet, és súlyosbíthatja az állapotát.

Gyakori tünet a szokatlan szomjúság

A megnövekedett szomjúság mellett megfigyelhető a fokozott étvágy is. Ez abból adódik, hogy a bevitt cukor az inzulinhiány következtében nem tud hasznosulni, és nem jut be a sejtekbe, így azok nem jutnak elegendő energiához.

Nem ritka az sem, hogy a kutyának megfelelő az étvágya, mégis fogy. Ilyenkor az történik, hogy a létfontosságú szervek nem jutnak elegendő energiához, ezért a kutya szervezete elkezdi lebontani az izmokat és elégetni a zsírszöveteket. Riasztó adat, hogy a cukorbetegségben szenvedő kutyák 80 százalékánál idővel szürke hályog alakul ki, ami rontja az életminőséget, és akár teljes vaksághoz is vezethet.

A hangulatukra is komoly hatással lehet

A cukorbetegség olyannyira megviseli a szervezetet, hogy az a kutyák viselkedését, hangulatát is képes befolyásolni. Mint más betegségek esetében is, megtörténhet, hogy a kutya elveszti érdeklődését a séta, a játék iránt.

A magas vércukorszint megzavarja az elektrolit-egyensúlyt, ami miatt az idegek működésében is fennakadások lesznek. Az izmok elgyengülése következtében pedig természetes, hogy a kutya kevesebbet kíván mozogni, és még az is nehezére esik.

Ezt mondja az állatorvos

Dr. Bodó Andrea kérdésünkre megerősítette, jellemző tünet, hogy a cukorbeteg kutyák normál étvágy mellett is fogynak, többet isznak és nagyobb mennyiséget esznek. „Vércukorszintjük általában magasabb, de ez önmagában nem diagnosztikai értékű, mert folyamatosan ingadozik az étkezésektől, testmozgástól függően. A kutyáknál a frukozaminszintet mérjük laborban, ez megmutatja, hogy az elmúlt 1-2 hétben a normálisnál magasabb volt-e a vércukorszint” – magyarázta a szakember.

A panaszokat észlelve feltétlenül állatorvoshoz kell fordulni

Felvetheti a gyanút a vizeletben lévő cukor is, ami előfordulhat más betegségeknél is, viszont magas vércukorszinttel együtt nagyon valószínű, hogy cukorbetegség áll a háttérben. Ivaros szukánál emellett az első ivartalanítás is szerepet játszhat a betegség kialakulásában.

„Egyéb esetben a tünetek súlyosságától függően diéta vagy inzulin adása a gyógymód. Rendelkezésére áll kifejezetten kutyák és macskák részére szánt sertés rekombináns inzulin is, amelyet naponta egyszer vagy kétszer kell bőr alá adni. Ezt megtanítják az állatorvosok a gazdiknak, hogy otthon végezhessék.”

Az állatorvos hozzátette, a kezdeti időszakban rövid időközönként, pár hetente kell vérvizsgálatra és súlykontrollra járni. Ha a laboreredmények jók és a tünetek nem jelentkeznek ismét, akkor a kontrollok ritkíthatók.

És azt tudtad, hogy léteznek a vércukorszintjelző kutyák? Róluk ide kattintva olvashatsz.

állatorvos betegség cukorbetegség kezelés kutyák tanácsok tünetek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!