A kutyákat is érinti ez a veszély! Minden, amit tudnod kell a csalánkiütésről
2024. június 24 - Forrás: Getty Images Hungary
2024. június 24 - Forrás: Getty Images Hungary
A nyár különösen sok veszélyt rejteget kutyád számára; a csalánkiütés is egy a sok közül, ami gyakran komoly gondot is okozhat. Nézzük, mit kell tudni róla!
A csalánkiütés a kutyák esetében is egy megduzzadt, bepirosodott bőrterület. Fehér vagy rózsaszín, kölesnyi, feszes kiemelkedés; csalángöbökként is említi a magyar nyelv. Éppúgy, ahogy az embereknél, a kutyáknál is nagyon erős viszketést okoz.
Az immunrendszer túlzott reakcióját mutathatja ez a tünet. Egy allergénnel való érintkezés után pár perc, vagy akár pár óra múltán megjelenhetnek a göbök. Amilyen gyorsan jönnek, olyan gyorsan el is tűnhetnek, és az eb testének bármelyik pontján felbukkanhatnak. A leggyakrabban a fejet, a nyakat, a hátat, a hasat és a lábakat érintik. Enyhe reakció esetén 24–48 óra alatt megszűnik a viszketés, viszont fennáll a kockázata, főleg a nyakon és a fejen megjelent kiütések esetén, hogy a kutya légútja veszélyesen megduzzad.
Az állapot tünetei közé tartozik a test bármely pontján, akár a nyálkahártyán megjelenő göbök mellett az intenzív viszketés, az érintett területek duzzanata, valamint a túlzott nyáladzás is, amely a száj bedagadása esetén jelenik meg. Ahogy arra már az előbb is felhívtuk a figyelmet, a duzzanat különösen akkor aggasztó, ha a kutya arcán vagy nyakán jelentkezik. Ebben az esetben ugyanis fennáll az anafilaxia veszélye, ha a megnagyobbodás olyan mértékű, hogy elzárja a kutya légzőrendszerét. Ezért azt javasoljuk, hogy a problémával keresd meg az állatorvost.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A csalánkiütést okozó allergén lehet kémiai, környezeti vagy étrendből adódó. Ha kutyád érzékeny az alábbiakra, az csalánkiütéshez vezethet:
A leggyakoribbak közé tartozik a rovarcsípés, a különféle gyógyszerekkel és a kémiai anyagokkal való érintkezés.
Ha kutyádnál észreveszed a csalánkiütés jeleit, mindenképpen fordulj orvoshoz! Az esetek többségében ugyan csak kellemetlenséget okoznak, de nagyon komoly problémát is előidézhetnek. A kezelés általában magába foglalja az antihisztamin vagy szteroid típusú gyógyszerek adását, de súlyos esetekben intravénás folyadékpótlást is elrendelhet az orvos. Amit otthon tenni tudsz kedvencedért, az a hideg vizes borogatás; ez segíthet enyhíteni a viszketést.
Fontos, hogy mindig konzultálj az állatorvossal annak érdekében, hogy kedvencedet a legnagyobb biztonságban tudhasd, és kiderülhessen ennek a reakciónak a kiváltó oka. Adott esetben szükség lehet allergiatesztre, immunterápiás kezelésre, de egy speciális étrend kialakítására is.
Ebben a cikkben összeszedtünk 8 rovart és rágcsálót, ami igen veszélyes lehet kutyád számára.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek