Így ismerhető fel a bőrrák a kutyáknál
2024. október 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 29 - Képek: Getty Images Hungary
Bőrrák nemcsak az embernél fordulhat elő, de a kutya egészségére is komoly veszélyt jelent, ezért fontos mielőbb felismerni.
A rákról hallva sok gazdi hajlamos egyből a legrosszabbra gondolni, de tudni kell, hogy nem minden daganat rákos. A szokatlan elváltozások faggyúciszták vagy lipómák (zsírdaganat) is lehetnek (az előbbiek ugyanakkor rákossá is válhatnak). A bizonytalanságok miatt általánosságban elmondható, hogy ha felmerül a bőrrák gyanúja, tanácsos mielőbb állatorvoshoz fordulni.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, a bőrrák nehezebb észrevehető a kutya, mint az ember esetében a testét fedő vastagabb szőrtakaró miatt. „A bőrrák helyén jelentkezhet elszíneződés, de leggyakrabban csomó formájában észlelhető. Méretét, alakját és tapintását tekintve nagyon változatos képet mutathat, ezért ránézésre vagy áttapintással nem szabad »diagnosztizálni«” – magyarázta a szakember.
A megfelelő diagnózis felállításához mindenképp mintavételre van szükség.
Az állatorvos szerint erre két lehetőség van. Az egyik, hogy a kutyát éber állapotban egy vékony tűvel megszúrják, és úgynevezett citológiai mintát vesznek. Ennél körülbelül 70%-os a valószínűsége, hogy eredményt adjon. Mivel a minta gyakran nem reprezentatív, ismétlésre lehet szükség. További hátránya, hogy kevesebb információt ad.
„Inkább csak annak eldöntésében segít, hogy gyulladásról vagy daganatról van-e szó, és ha daganatról, akkor jó- vagy rosszindulatú-e az elváltozás. Előnye viszont, hogy nem invazív, éberen is elvégezhető, és a későbbi műtét tervezéséhez nagyon hasznos információkat szolgáltat. Például, hogy mekkora udvart érdemes eltávolítani, illetve a környéken lévő nyirokcsomók eltávolítása is szükséges-e” – magyarázta dr. Bodó Andrea.
Bőrrák gyanúja esetén a másik lehetőség, hogy rögtön egy operáció keretében eltávolítják a daganatot, és hisztológiai/szövettani vizsgalatra küldik a mintát. Ennek előnye, hogy a műtét során egyből megoldható a probléma. Később aztán az eredmény függvényében folytatódhat a kutya utókezelése. A megoldás további előnye, hogy 100%-os eredményt ad, vagyis biztosan pontos diagnózis születik. Hátránya, hogy az állatorvoslásban altatás szükséges hozzá. (Az embereknél helyi érzéstelenítés is elegendő).
„Az eredménytől függően, ha jóindulatú az elváltozás, és teljesen sikerült eltávolítani (vagyis nincs a minta széli részeiben daganatsejt), akkor valószínűleg vége is a problémának. Ha esetleg rosszindulatú, akkor bizonyos időközönként monitorozni kell, mert típusától függően hajlamos lehet reciva vagy metasztázis képződésére” – tette hozzá a szakember.
Mint mondta, vannak statisztikák, amelyek a pontos diagnózis után elárulják, hogy melyik daganattípus, illetve stádium esetén milyen túlélési idővel lehet számolni. Ezek arra is kitérnek, hogy milyen valószínűséggel, hol képződnek leggyakrabban áttétek, továbbá mekkora az esély arra, hogy a bőrrák a kiindulási helyen visszanő. Némely esetben szükség lehet a kutya kemoterápiás kezelésére is.
Az emberekhez hasonlóan sok rákfajta genetikai hajlam eredménye, míg más esetekben több tényező együttes hatása miatt alakul ki. Van azonban néhány dolog, amit általánosságban megtehetsz a kockázatok csökkentése érdekében.
Az egyik legfontosabb dolog a napfénynek való kitettség csökkentése. Ha világos bőrű, rövid szőrű kutyád van, akkor erre érdemes kiemelt figyelmet fordítanod – főleg azokban az időszakokban, amikor a legjobban süt a nap. És ne feledd, mindig fordulj állatorvoshoz, ha gyanús elváltozásokat veszel észre.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek