Vajon a kutya is allergiás lehet a macskára?
2024. december 20 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 20 - Képek: Getty Images Hungary
A kutya-macska barátság abszolút nem lehetetlen, erre számos szívmelengető példával szolgálhatunk. Érdekes azonban, de előfordulhat, hogy bár jól kijönnek egymással, kutyánk mégis furán viselkedik a macska mellett.
Meglepő lehet, hogy a két faj akár egészségügyi problémát is okozhat a másiknál. Ha kutyánk tüsszögni, vakarózni kezd, vagy akár fülgyulladása lesz, miután hazavittünk egy új macskát, kezdjük el gyanakodni allergia kialakulására.
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek általában ártalmatlanok. Ahelyett, hogy testünk figyelmen kívül hagyná az olyan dolgokat, mint a pollenek, a háziállatok szőre vagy bizonyos élelmiszerek, sajnos előfordulhat, hogy „enged a kísértésnek”, és hagyja magát, aminek következtében olyan reakciókat produkál, mint a viszketés és a tüsszögés.
Az allergia érintheti a kutya légzőrendszerét, bőrét és emésztőrendszerét is. Állatorvos segítsége nélkül elég nehéz megkülönböztetni az allergiát más gyakori betegségektől, mint például a megfázástól, a bőrirritációtól vagy a gasztroenteritisztől (gyomor-bél hurut). A kutyák macskaallergiájának tünetei gyakran hasonlóak más allergiákhoz. Ez kissé bonyolulttá teheti az allergia diagnosztizálását kedvenceinknél, szerencsére azonban a pontos ok meghatározása nem mindig szükséges a tünetek enyhítéséhez.
Néhány gyakori allergiás tünet a kutyáknál:
Bár minden kutya szervezetében kialakulhat allergia, a legtöbb esetben sajnos ez egy öröklött probléma. Javasolt, hogy a kiskutya kiválasztásakor érdeklődjünk a felmenők allergiás anamnéziséről, csakúgy, mint a csípő-, a szív- vagy a szemproblémákkal kapcsolatban tesszük. Egyes fajták, mint például a labrador retriever, az angol bulldog, a cocker spániel és a mopsz, hajlamosak lehetnek allergiára.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Míg a kutatók tisztában vannak azzal, hogy az emberek esetében mi okozza a macskaallergiát – a Fel d 1 nevű fehérje, amely nem a macska szőrében, hanem elsősorban a nyálában található meg –, a kutyák macskaallergiájának pontos oka még mindig nem tisztázott. A legfontosabb, hogy ha ilyen problémával szembesülünk, keressük fel állatorvosunkat, és vizsgáltassuk ki ebünket. Kérjünk személyre szabott allergiakezelési tervet, hogy élvezhessük mindkét háziállatunk társaságát, és ők is egymásét.
Valószínűleg azzal kezdi majd az állatorvos, hogy megvizsgálja és kezeli a kutya másodlagos fertőzéseit, mint például bőr- és fülfertőzést. Javasolhat viszketés elleni kezeléseket, mint például különböző sprayket, habokat vagy gyógysamponokat a bőrfertőzés esetén szükséges antibiotikumok mellett. Ezt követően az állatorvos információkat gyűjt a diagnózis elkészítéséhez; megkérdezi valószínűleg például, hogy mikor kezdődtek a tünetek, és hogy szezonálisak-e.
A kutyák egyszerre szenvedhetnek táplálék- és környezetallergiától, vagy egyszerre több környezeti allergiától is, ami megnehezítheti a diagnózist. Ebben az esetben legtöbbször egy bőrtesztet végeznek, amelyből fény derülhet a probléma kiváltó okára. Ételallergia gyanúja esetén az állatorvos egy több hétig tartó speciális diétát javasolhat a kutyának, hogy lássa, javulnak-e a tünetek.
Ha a tesztek alapján bebizonyosodik, hogy a kutya allergiás a macskára, az állatorvos javasolhat egy tervet, amely csökkenti az allergén expozíciót:
Az egyéb allergéneknek való kitettség csökkentésével egyenesen arányosan csökkenhet kutyánk immunválasza, és potenciálisan enyhülhetnek a tünetek is. Ha azonban ezek a lépések nem hatékonyak, akkor széles spektrumú vényköteles és vény nélkül kapható kezelési lehetőségek állnak a rendelkezésre.
Sok helyről hallottuk, hogy a gazdik emberek számára kifejlesztett allergiagyógyszert adnak a kutyák, mert valahonnan azt hallották, hogy az jó megoldás. Fontos azonban tudni, hogy ezek az emberi használatra tervezett, vény nélkül kapható antihisztaminok körülbelül 10%-ban segítik például a viszkető tünetek enyhülését a kutyáknál. Ennek az az oka, hogy az ebek immunrendszere másképp reagál az allergénekre: az emberek esetében a hisztaminok, a kutyák esetében pedig a citokinek felelősek a válaszért.
Bármilyen problémát észlelünk kutyánknál a legfontosabb, hogy minden esetben konzultáljunk állatorvossal, mielőtt bármilyen gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt megvásárolnánk! Hiszen pontos diagnózist és megfelelő kezelést csak és kizárólag az állatorvos adhat.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek