Agytumor kutyáknál: baljós jel lehet a céltalan körbe-körbe járkálás és a látásromlás
2021. november 18
2021. november 18
Az urbanizált életmód és a feldolgozott élelmiszerek, valamint a számtalan toxikus anyag, ami a levegőbe, vízbe kerül, sajnos a kutyákat is hajlamosabbá teszi olyan betegségekre, mint a rák.
Szívszorító, amikor egy ártatlan állat ilyen betegség áldozatául esik, ám szerencsére sok esetben megoldást talál a problémára az állatorvos.
Agydaganatnak nevezzük azt a kóros szövetszaporulatot, amely abnormális sejtekből épül fel az agyban. Megkülönböztetünk primer és szekunder agytumort. A primer, azaz az elsődleges daganat magából az agyszövetből indul ki, kiinduló helyét tekintve legtöbbször az alábbi elváltozások jönnek létre kutyákban:
meningeoma: az agyburok jóindulatú daganata, melynek számos altípusa ismert.
ependymoma: az agykamrákból és a gerincvelő központi csatornájának ependima-rétegéből alakul ki.
plexus chorioideus tumor: az agykamrákban elhelyezkedő, a központi idegrendszer üregrendszerét bélelő, speciális hámmal fedett érfonat daganata.
A szekunder, azaz másodlagos agytumor áttétes úton alakul ki más daganatos szervek kóros sejtjeinek agyszövetbe vándorlása által.
Az első apró jelek a viselkedés terén mutatkoznak meg. A kutya agresszívabbá válhat, elfelejtheti a tanult szabályokat, trükköket, illetve depresszióba eshet. Emellett az alábbi szimptómákat produkálhatja:
Ha ilyesfajta változásokat tapasztalsz kutyádon, minél hamarabb vidd őt állatorvoshoz!
Műtét: ideális opció arra az esetre, ha a vizsgálatok alapján a tumor teljes egészében eltávolítható. Sokszor sugárterápiával egészítik ki.
Kemoterápia: agytumor esetén problémás lehet az alkalmazása, mivel az agy egy igen elzárt terület, a gyógyszerek pedig nehezen jutnak át a vér-agy gáton, mely az agysejteket védi a vérbe jutott mérgek hatásától. Ezt úgy küszöbölik ki, hogy az orvosságot közvetlenül a tumorba fecskendezik.
Sugárterápia: agydaganat esetében általában a frakcionált sugárterápiát alkalmazzák önmagában vagy műtét kiegészítéseképp. Ez az elnevezés azt takarja, hogy nem egy nagy mértékű, hanem kisebb adagokban történő besugárzással pusztítják el a rákos sejteket. Hátránya, hogy sajnos károsíthatja az egészséges szöveteket is.
Szerencsére a tudomány előrehaladtával ez a technológia is fejlődött, így megszülethetett a sztereotaktikus sugárterápia, mely során a sugárkezelés szubmilliméteres precizitással történik, mérsékelve az egészséges szövetek károsodását. Kevesebb kezelésre lesz szüksége az állatnak, mely kevesebb altatást jelent, tehát a rizikófaktor is csökken. Gyorsabb a regenerálódás ideje, ráadásul olyan tumorok esetében is hatásos, melyeket korábban gyógyíthatatlannak bélyegeztek.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek