hirdetés

A mancsvédelem legjobb módszerei esős, hideg időben

Berek-Halász Beáta

2024. október 8 - Képek: Getty Images Hungary

A kutya mancsa csodálatos felépítésű, ritkán sérül, de ha mégis, sokáig tarthat a felépülés. Ellenőrizzük rendszeresen, ápoljuk, főleg a hideg, nyirkos idő közeledtével. Ilyenkor különösen fontos a mancsvédelem, hogy kedvencükkel nap mint nap egy újabb kalandra indulhassunk.

hirdetés

Kutyáink mancsai párnákkal vannak ellátva, hogy megvédjék a talpacskákat, de vajon párnák is védelemre szorulnak? Hogyan őrizhetjük a kutya mancsok egészségét, és mikor kell aggódnunk egy esetleges probléma miatt? Most segítünk megtalálni a választ a felmerülő kérdésekre, hogy tökéletes legyen a mancsvédelem.

Az érzékeny mancsok mindenképpen védelemre szorulnak

Minden, amit a kutyamancsokról tudni kell

A kutya tappancspárnáit elszarusodott hámréteg, úgynevezett epidermisz borítja. Ez, és az alatta található zsírréteg segítenek megvédeni a kutya talpát, amikor durva felületeken sétál. Ellenálló, és valamennyire szigetel, azonban a forró vagy túl hideg felületek így is okozhatnak sérülést. Fontos, hogy kedvencünk mancspárnái egészségesek legyenek, hiszen ha kiszáradnak, megrepedeznek vagy egyéb módon irritálódnak, az gyulladáshoz vezethet, ami fájdalmas, és korlátozni fogja őt a mozgásban. A kutya tappancspárnáinak textúrája és megjelenése a környezet és az aktivitási szint függvényében változik. A nagyon aktív kutyánál a fokozottan igénybe vett területeken bőrkeményedés alakulhat ki, amelyek bizonyos fokig egészségesek és védő hatásúak lehetnek, amíg nem fájdalmasak, és nem zavarják a kutya mozgását. Fontos, hogy a kutya mancspárnáinak egyes változásai mögött egészségügyi probléma, például autoimmun betegség is állhat. Mindig fordulj állatorvosához, mielőtt megpróbálnád otthon kezelni az esetleges problémát.

A mancsvédelem lehetőségei az esős, hideg időben

Őszi séták

A hideg idő közeledtével nagyon fontos, hogy figyelmet fordítsunk a megfelelő védelemre és ápolásra. Az őszi időszakban hirtelen jött esőzések során kedvencünk kis lábai átázhatnak, ami hosszú távon a mancsbőr kiszáradásához vezethet. Az esős, sáros séták esetén mindenképpen vigyünk magunkkal mancstisztító felszerelést, amelyben legyen törülköző, egy csomag tisztítókendő, speciális fertőtlenítő vagy a sima babapopsitörlő is megfelel. A sétából hazaérve mindenképpen várjuk meg, hogy kedvencünk esővédett helyen kirázza bundájából a nedvességet. Majd ezt követően mind a bundájáról, mind a mancsáról itassuk fel törülközővel a nedvességet, mielőtt a lakásba belépnénk.

Hideg, nyirkos időben használhatunk kutyacipőket is

Téli séták

Bármennyire is idő- és időjárásálló a kutya mancsa, télen a csípős hidegben, fagyban extra védelemre szorulhat. Séta közben a lábára kerül az utakra szórt só, jégoldó, ami irritálhatja a talppárnákat.  Az irritált, kirepedezett területen könnyen kialakulhatnak fertőzések, gyulladások. Télen tehát fontos a só elleni védekezés. A védelem érdekében használhatunk vízhatlan kutya cipőket, ezekből többféle anyagban, fazonban válogathatunk. Ha kedvenced nem kedveli ezt a viseletet, ebben a korábbi cikkünkben találsz megoldást a helyzetre.

Lehet kapni ma már kisállatbarát jégoldó folyadékot is, amellyel a kertünkben lévő járólapos felületeket kezelhetjük. Ha cipő nélkül indulunk útnak, séta előtt használhatunk mancsvédő krémet, hazaérve pedig langyos vízzel öblítsük le kis barátunk mancsait, hogy a rátapadt sót eltávolítsuk, majd mindenképpen töröljük szárazra.

A mancsok puhán tartásának lépései

Az első lépés, ami segíthet puhán tartani kedvencünk mancspárnáit, az epszom sós áztatás. Ez puhítja a bőrt, de az irritált mancsokat is nyugtatja, és csökkenti az esetleges gyulladást. Hogy sikerüljön meggyőzni kutyusunkat a mancs áztatásának szükségességéről, némi gyakorlást igényelhet. Sok kutya nem kedveli, ha a mancsához érnek, és nem szeretik a körömvágást sem. Ha ösztönöznünk kell, hogy a kádban  maradjon, míg mancsait áztatja, készítsünk neki jutalomfalatokkal megrakott nyalószőnyeget. Ez nemcsak leköti a kutyus figyelmét, de pozitív asszociációt is teremt a mancsok áztatásával kapcsolatban. Ha az eb már egy perc után kiugrik a kádból, tartsunk szünetet. Második lépésként, ha mancsok kiáztak, óvatosan szárítsuk meg egy puha törülközővel. Harmadik lépésként pedig egy kis mennyiségű, állatorvos által jóváhagyott hidratálókenőccsel kenjük be mancsait. Ahhoz, hogy a kenőcs megfelelően beszívódhasson, ugyanúgy jöhet a „jutifalis” nyalószőnyeg, hogy lehetőleg fekve elfoglalja magát.

Előzzük meg az irritációkat rendszeres gondoskodással, ellenőrzéssel

Mit tehetünk a száraz és repedezett mancsokkal?

Ha már megesett a baj, és kedvencünk mancsa kiszáradt, kirepedezett, akkor érdemes fertőtlenítő folyadékkal megtisztítani a mancsápolás során, majd óvatosan szárítsuk meg a tappancsot egy tiszta, puha törülközővel. Miután megszárítottuk kedvencünk lábacskáit, hidratáljuk mancsvédő kenőccsel. A talppárnák általában gyorsan gyógyulnak, de amennyiben a tappancspárnák közötti bőr vörös és gyulladt, vagy kedvencünk fájdalmasan reagál, ha hozzáérünk mancsához, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz. Több oka is lehet, ha láthatóan fájdalmas ez a terület, vagy kedvencünk gyakran nyalogatja, ezekről bővebben ebben a cikkünkben is olvashatsz.

Kedvencünk mancspárnáinak irritációját megelőzhetjük rendszeres ellenőrzéssel, megfelelő gondoskodással, ápolással, és ki védhetünk komolyabb problémákat.

ápolás kutya mancs ápolás védelem

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!