6 ok, amiért meg kell tisztítani a kutyák mancsát
2023. szeptember 20 - Képek: Getty Images Hungary
2023. szeptember 20 - Képek: Getty Images Hungary
Ha a kutyák tisztántartásáról esik szó, a leggyakrabban a fürdetés jut eszünkbe. Arra már kevesebben gondolnak, hogy a mancstisztítás legalább olyan fontos kedvenceink egészsége szempontjából. De hogy miért? Arra megannyi válaszunk van.
Nem túlzás azt állítani, hogy a kutyák mancsainak tisztítása a kutya egészségének és jólétének igen fontos része, amely hozzájárulhat a kutyus hosszú és boldog életéhez. Ennek kapcsán elég csak arra gondolnunk, amikor kedvenceink térdig merülnek el a sáros pocsolyában, de pont elég, ha a füvön rohannak fel és alá. De lássuk csak, miért fontos annyira a mancsihigiénia – nem csak azért, hogy ne legyen tappancsnyomos az előszobánk.
A mancsok a kutyák alapvető mozgatószervei, amelyek segítik kedvenceinket a járásban, a futásban, az ugrálásban és a játékban. Emellett fontos a szerepük a tapintásban és az érzékelésben is: az érzékeny felületeken keresztül a kutyák megannyi információt kapnak a környezetükből, legyen szó a hőmérsékletről vagy akár a talaj textúrájáról.
Érdekesség, hogy az ebek a testhőmérsékletük szabályozását is többek között a mancsuknak köszönhetik, továbbá segít nekik a kommunikációban is: izgatottságot, esetleg félelmet jeleznek azzal, ha például felállítják a szőrüket a mancsaikon.
Nem utolsósorban pedig a mancsok állapota sokat elárulhat a kutyáról.
Bár a kutyusok mancsai strapabírók, és bizonyos mértékig meg is tudnak birkózni a baktériumokkal, azért nem árt az óvatosság. Ezért is fontos a séta utáni megfelelő mancstisztítás, amely során eltávolítjuk a fertőzésveszélyt jelentő baktériumokat és kórokozókat, amelyek akár már egy apróbb tappancshorzsolásnál is gondot okozhatnak.
A mancsápolás során az útközben szerzett vágásokat és karcolásokat is kiszúrhatjuk, ha odafigyelünk. Észrevehetjük a sebeket, felmérhetjük az esetleges sérüléseket, amelyek súlyosságát mérlegelve dönthetünk arról, hogy szükséges-e a kutyánknak állatorvosi segítség.
Amiért ugyancsak hasznos lehet a tappancstisztítás, hogy észrevehetjük a mancsok réseibe és redőibe esetlegesen beékelődött kavics- vagy üvegdarabokat, mert ez bizony gyakran okozhat gondot a kutyusoknak. Nyári időszakban különösen fontos, hogy séták után ellenőrizzük, nem került-e toklász a lábujjak közé, mert a bőrbe fúródva súlyos problémákat okoz.
Ha nem figyelünk oda, észrevétlenek maradhatnak a kutyalábujjak között megbúvó kullancsok és más élősködők is. A kutyák mancsainak tisztítása során az eldugott helyeket is át tudjuk nézni, ahol ezek a paraziták könnyen elrejtőzhetnek.
Ha a kutyust őszi, téli, nedves időben sétáltatjuk, az átázott mancsok finom tisztítása után meg is kell szárítanunk azokat, hogy megakadályozzuk a berepedezést és a kiszáradást – ezek ugyanis érzékenyebbé tehetik a tappancsokat a sérülésekre. Igaz ez akkor is, ha hóban vagy útszóró sós latyakban van kint az eb. Utóbbi esetén szárítás előtt öblítsük le a sót kedvencünk mancsairól.
Bennünket, embereket is jó érzéssel tölt el egy kis kényeztetés, nem igaz? Ugyanez vonatkozik a kutyákra is. A tappancstisztítást is magában foglaló rendszeres rutin nagyszerű módja annak, hogy erősítsük a kedvencünkkel való kötődést.
Ne legyünk álszentek, nyugodtan valljuk csak be azt is, hogy a mancstisztítás otthonunk megfelelő higiéniája miatt is fontos. Csakúgy, ahogyan mi levesszük a cipőt belépéskor, úgy a kutyusoknak is meg kell tisztítani a mancsát. Különösen akkor, ha még baba vagy kisgyerek is van.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek