hirdetés

Minden, amit a kutyák körömfertőzéseiről tudni érdemes

Király Barbara

2024. július 24 - Képek: Getty Images Hungary

A kutyák körömfertőzései igen gyakoriak. Ha kutyád sokat ás vagy kapar, akkor jó, ha tudod, hogy ez milyen veszélyeket is rejthet.

hirdetés

Kedvenced jó pár olyan tevékenységet végezhet, ahol megsérülhet a körme vagy a köröm körüli bőre. Fontos tudni, hogy ezek a sebesülések komoly fájdalmakat okozhatnak négylábúdnak. Összeszedtünk minden olyan információt, amikkel gazdiként tisztában kell lenned a kutyák körömfertőzéseit illetően.

A kutyák körömfertőzése

A körömfertőzés elég gyakori a kutyáknál. A köröm vagy köröm körüli bőr sérülése lehetővé teszi a baktériumok és gombák bejutását a szervezetbe, amelyek ott különböző fertőzéseket okozhatnak.

  • A gombás fertőzésnél általában több köröm érintett. A köröm és a köröm körülötti bőr sárgássá színeződik, a terület általában erős szagú, és nagyon elgyengíti a köröm felületét.
  • A bakteriális fertőzések legtöbbször csak egy körömre specializálódnak. Az adott körmön sokszor nem is látszódik a probléma, de a körülötte lévő bőr piros, duzzadt. A körömágyból pedig vér és genny is szivároghat.

A fertőzés következtében sérülhet a szövet és az ideg is, ezért érdemes minél előbb megmutatni egy állatorvosnak az adott területet.

A karmokat rendszeresen ápolni kell

A kutyák körömfertőzéseinek tünetei

Jó, ha tudod, hogy mire kell figyelned, ha kutyád megsérül. Az alábbi tünetek bajt jeleznek:

  •  Elszíneződött körmök.
  •  Sárga vagy fehér lerakódás vagy sáv a köröm alján.
  •  Vastag, hámló körmök.
  •  Duzzanat vagy bőrpír a körömágynál.
  •  Az érintett mancs gyakori nyalogatása.
  •  Fájdalmas reakció érintésre.
  •  A kutya bicegő járása.

A kutyák körömfertőzéseinek okai

A leggyakoribb oka a kutyáknál a körömfertőzésének a köröm vagy a köröm körüli bőr sérülése. A játék, a futás, az ugrálás mind-mind olyan tevékenység, amelyek közben az állat balesetet szenvedhet.

Arra érdemes figyelni, hogy ezek a gombák és baktériumok nedves környezetben érzik igazán jól magukat. Így ha valamilyen allergia vagy irritáció miatt kutyád sokat nyalogatja a lábát, akkor nagy a kockázata valamilyen fertőzésnek. Továbbá a le nem vágott, begörbült körmök is okozhatnak sebesülést.

Fontos, hogy lássa orvos a kutyát

Érdemes minden esetben állatorvoshoz fordulni, ha kutyádon körömfertőzés tüneteit látod. Mindenképpen ossz meg orvosoddal minden információt, amit a sérülésről tudsz, ezzel nagyban megkönnyíted a munkáját. Több vizsgálat is létezik, amelyek segítségével az orvos fel tudja állítani a pontos diagnózist.

  • Citológia: vattapálcával vesznek mintát a körömágyból, majd mikroszkóp alatt vizsgálják meg a kenetet, baktériumokat, gombákat keresve.
  •  Gomba- vagy baktériumkultúra laboratóriumi vizsgálata: amennyiben találnak gombát vagy baktériumokat, a mintát továbbküldik a laborba, hogy pontosan meg tudják határozni a fertőzés típusát.
  •  Röntgensugarak: röntgen segítségével megállapítható, hogy a sérülés vagy fertőzés a csontot is érinti, vagy csak a lágyrészeket.
  • Biopszia: komolyabb esetekben van szükség erre a módszerre. Ha a gyógyszer nem hatásos, vagy az orvos úgy dönt, hogy szüksége van még pontosabb képre a sérülésről, akkor kivág egy darabka bőrt az érintett területről, majd ezt küldi el további vizsgálatokra. A területet helyi érzéstelenítővel zsibbasztják el a fájdalom megelőzése érdekében.

A kezelés menete

A kezelés általában gyógyszerekkel történik. Azért is érdemes orvoshoz fordulni, mert a kutyáknak nagy fájdalmat jelentenek ezek a fertőzések, és az állatorvos tud megfelelő vényköteles fájdalomcsillapítókat vagy antibiotikumot felírni. Megfelelő kötés is szükséges ebben az esetben, amit szintén az állatorvos tesz fel.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A kutyák körömfertőzéseinek megelőzése

Ugyan balesetek a legfelelősségteljesebb gazdik kutyáival is történnek, érdemes pár dologra figyelni, ami segíthet csökkenteni a veszélyt.

  •  Mindig vágd le kutyád körmét, ezzel elkerülheted a benövéseket, vagy hogy séta közben a talajhoz érjenek. Ha nem tudod, hogyan kell biztonságosan levágni, kérd ki állatorvosod segítségét, de mi is összegyűjtöttünk néhány fontos infót ebben a cikkünkben.
  • Figyelj rá, hogy ha kutyádnak bármiféle allergiája van, az megfelelően legyen kezelve. Ezzel elkerülheted, hogy kedvenced sokat nyalogassa vagy rágja a lábait.

Felelősségteljes gazdiként a köröm mellett kutyád bőrére is figyelned kell. Ebben a cikkünkben összeszedtünk 12 bőrbetegséget képekkel, hogy könnyebben fel tudd ismerni az esetleges problémát.

köröm körömvágás kutya körömápolás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!