hirdetés

Ártalmas lehet a kutyaparfüm kedvenced egészségére?

Szénási Szimonetta

2024. november 24 - Képek: Getty Images Hungary

Egyre több luxuscikket készítenek házi kedvenceink számára. Köztük kutyáknak szánt parfümöt, sőt, dezodort is. De vajon biztonságosak ezek a termékek az állatokra nézve? Jogos az aggodalom, hiszen az állatorvosok is épp ezt a kérdést tették fel. Nézzük, milyen választ kaptak!

hirdetés

A legtöbb gazdi rajong kedvence természetes illatáért, így ők már a kutyaparfümök létjogosultságát is megkérdőjelezik. Ahogy a szagtalanító spray ötlete is megdöbbenést szülhet, hiszen ha nagyon szagos az eb, ott a lehetőség a fürdetésre. Az emberek reggeli rutinját képező dezodorálás elég extrém elképzelésnek tűnhet egy állat esetében, ugyanakkor egyre több márka jelentkezik ilyen termékekkel, magukat kutyabarátként hirdetve. Emiatt érdemes megvizsgálni, lehetnek-e negatív következményei a szagosításnak, és árthat-e a parfüm a kutya egészségének.

Egyre több divatcikket, kozmetikumot gyártanak házi kedvenceinknek – de vajon szükségük van rá?!

A kutya mely illatait hivatott elfedni a parfüm?

Miként dr. Terry Fossum részletezi, az ebeken testszerte találhatók különféle illatmirigyek. Többek között a végbélnyílásuk mellett (a köznyelvben csak bűzmirigy, épp a benne található erős illatanyag okán), a mancsaikon, a fülükben. Ezen mirigyek váladékot termelnek, amelynek jellegzetes, esetenként markáns szaga lehet. A kisállatoknak szánt illatosító termékek, mint amilyen a kutyaparfüm is, ezt az odort hivatottak semlegesíteni.

Ám ezeknek a váladékoknak megvan a funkciója, mint az adott terület olajozása, vagy épp a jelölés. Ezek elfedése pedig zavart okozhat az állatok közti kommunikációban.

Továbbá a váladékok illata is árulkodhat kedvenced állapotáról; egy hirtelen szagossá, vagy akár bűzössé váló fül például gyulladásra, fertőzésre utalhat. Ahogy az anális mirigyek egészségügyi panaszai is erős szagot eredményeznek. Így ezek elfedése egyrészt zavarhatja az állatot, egészségügyi probléma esetén pedig késleltetheti a felismerést, így a kezelést is.

A kellemetlen szag egészségügyi problémára is utalhat, így azt nem elfedni, hanem kezelni kell

Komoly egészségügyi kockázatokat rejt a parfümök használata

Ezenfelül dr. Kelly Hood rámutat, hogy míg egyes termékek szagsemlegesítést ígérnek, addig más parfümök és sprayk illatanyagai zavarhatják is a kutya érzékeny orrát, tartósan pedig nyugtalanná, stresszessé tehetik az ebet. S bár az összetevők esetében elvárás, hogy valamennyi veszélytelen legyen az állatokra nézve, az egyéni érzékenység, illetve az allergia kockázata minden esetben fennáll.

Mindezeken felül a légzőszervi betegségekkel, például asztmával küzdő kutyák állapotán ronthatnak is ezek a termékek. Ahogy a nyalogatásuk is veszélyt hordoz magában, hiszen gyomor- és/vagy bélrendszeri panaszok léphetnek fel, ha kedvenced szervezetébe jutnak. Ezek újabb és igen nyomós okok arra, miért nem ajánlott sem a parfüm, sem egyéb hasonló kozmetikumok használata a kutyák esetében.

Az erős illat stresszelheti az állatot

A parfüm kedvező hatással is lehet a kutya kedélyére

Ugyanakkor arról is szót kell ejteni, hogy bizonyos illatok, illetve összetevők nyugtatólag hathatnak kedvenceinkre. Ilyen például a levendula, ami elősegítheti a békésebb alvást. Ám ha szeretnéd kipróbálni ezt az áldásos hatást, azt megteheted úgy is, hogy nem az állatra fújod az illatanyagot. Így ez az előny nem kizárólagosan a parfümök érdeme, és az eddig felsorolt lehetséges negatív következmények miatt azt a következtetést vonhatjuk le, hogy jobb, ha nem illatosítjuk házi kedvenceinket.

DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

Mit tegyél, ha büdös a kutya?

Amennyiben kutyád kellemetlen szagú, és tudod, hogy mi a probléma forrása – például a kíváncsi eb belehempergett egy adag ürülékbe, vagy épp egy döglött halba a tóparton –, akkor fürdesd meg. Ha valamely említett testtája szagos, vagy épp a leheletével tud kiüldözni a szobából, úgy azonnal kérj időpontot az állatorvoshoz. Betegség, fogászati probléma, rejtett sérülés is lehet a baj forrása.

Fontos, hogy megfelelő módon, biztonságos termékekkel fürdesd kedvencedet

Azonban ha a jellegzetes ázottkutya-szag zavarja az orrodat, amin a fürdés sem segít, akkor valószínűleg rossz technikával vagy nem megfelelő termékekkel fürdeted négylábúdat.

bűzmirigy fürdetés kutyaparfüm kutyaszag

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!