Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
2025. január 8 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 8 - Képek: Getty Images Hungary
Nem kérdés, hogy a kutyák általában nem szeretik a körömvágást, ám ez mégis fontos része az ápolásuknak. Körömreszelésre váltva viszont megkönnyítheted a helyzetet.
A kutyák nem mindig állnak pozitívan a köröm-, avagy karomvágáshoz. Sőt, vannak ebek, akik egyenesen rettegnek a procedúrától és az ahhoz használt eszközöktől, olyannyira, hogy ellehetetlenítik gazdájuk dolgát, vagy legalább egy szívszorító produkcióval kísérik a folyamatot. Mindezt annak ellenére, hogy ha a gazdi a megfelelő technikát alkalmazza (és elég gyakran karbantartja kutyája karmát ahhoz, hogy az élő rész visszahúzódjon), az eljárás fájdalommentes és kifejezetten gyors. Ezt viszont nem olyan egyszerű megértetni a kutyákkal, így sokan alternatív megoldás után néznek. Így jön szóba a körömreszelés, és az ehhez használandó, változatos eszközarzenál. Az alábbiakban segítünk ezek között eligazodni.
Ha rendszeres olvasónk vagy, akkor valószínűleg már többször is találkoztál cikkeink között a karomvágás témájával. Nem véletlen, hiszen az elhanyagolt, túl hosszúra hagyott karmok számos problémát okozhatnak kedvencünk számára. Ezeket most nem részleteznénk, hiszen, ahogyan már előbb is rámutattunk, viszonylag gyakori témánk, ebből adódóan inkább arra ösztönöznénk mindenkit, hogy egyik korábbi írásunkat elolvasva tájékozódjon a karomápolás elmulasztásának veszélyeiről.
A csak kint tartott kutyák esetében lehet, hogy ez nem éppen a legfontosabb téma, hiszen náluk valószínűbb, hogy eleget kopik az eb karma. Így a gazdinak jobbára csak a farkaskaromra (ha van) kell figyelnie, illetőleg arra, hogy a kutya karmai ne törjenek vagy szakadjanak be. Ám a mai világban sokan főként lakásban tartják kedvencüket. Ebből adódóan pedig valószínűbb, hogy bizonyos időközönként napirendi ponttá válik a kutya pedikűrje, még akkor is, ha a gazdi mindennap elegendő időt tölt kedvence sétáltatásával. Tehát a karomápolás egy olyan kérdés, ami mellett nem lehet elmenni a modern kutyatartás világában. Ez pedig azt jelenti, hogy fontos megtalálni azt a megoldást, ami számunkra és kedvencünk számára is a legkényelmesebb és a legjobban kivitelezhető. Így ha valakinél nem válik be a karomvágás, akkor jöhet a körömreszelés.
A körömreszelés hatékonyság szempontjából nem feltétlenül jobb vagy rosszabb, mint a karomvágás, de általában időigényesebb folyamat. Sokszor inkább kiegészítésként alkalmazzák, tehát először levesznek a karom hosszából egy karomvágó ollóval, majd az így keletkezett éleket lekerekítik, tompítják egy reszelő segítségével. Így például kevésbé valószínű, hogy a karom beleakad valamibe. Nyilván ez nem egy kötelező lépése a „kutyapedikűrnek”, mégis sokan szeretik ezzel lezárni a folyamatot.
Igen ám, de vannak kutyák, akik csak és kizárólag a reszelőt fogadják el, az ollótól pedig tartanak. Sőt, olyan ebek is vannak, akik egyáltalán nem viselik el, ha a mancsukat „birizgálják”, még akkor sem, ha mindezt gazdájuk teszi. Ez gyakoribb a mentett ebeknél, ám olyan is akad, hogy a gazdi egyszerűen nem kezdte el időben hozzászoktatni kedvencét ehhez a procedúrához. Azoknál a kutyáknál, akik valamilyen oknál fogva félnek az ollótól, egyébként viszont engedik, hogy gazdájuk a mancsukkal babráljon, megoldást jelenthet egy kutyáknak való elektromos körömreszelő, avagy karomcsiszoló.
Számos előnye lehet a karomcsiszoló használatának. Simább lesz a kutya karmának felülete, így, ahogyan azt már fentebb is említettük, a beszakadás és beakadás esélye is csökken. Emellett kevésbé valószínű, hogy megsérül az eb karmának élő része a folyamatban, hiszen a gazdinak nagyobb kontrollja van afelett, hogy mennyit vesz le az adott karom hosszából (és kisebb az esélye, hogy az eb mocorgása miatt többet vág le a kelleténél). Nem utolsósorban pedig vannak kutyák, akik valamilyen oknál fogva egyszerűbben hozzászoktathatók ehhez az eszközhöz, mint az ollóhoz.
Viszont nagyon fontos, hogy a gazdi jól használja ezt az eszközt, hiszen nem veszélytelen.
Először is elengedhetetlen, hogy a gazdi ugyan olyan elővigyázatossággal szoktassa hozzá a kedvencét a használatához, mint amilyennel az ollóhoz tenné. A látványt, a hangot és az érzetet is meg kell szoknia az ebnek, így nem szabad kapkodni. Másodszor pedig nagyon fontos a biztonság előtérbe helyezése. A hosszú szőrbe például könnyedén beleakadhat az elektromos karomcsiszoló, így a hosszabb bundájú ebeknél különösen figyelni kell ennek elkerülésére. Fontos azt is megemlíteni, hogy ha nem vigyáz a gazdi, a csiszoló a tappancsokat is megsértheti, és égési sérülést okozhat. Így mindenképpen fontos a megfelelő technika (aminek irányelvei közel megegyezőek a karomvágáséval) és odafigyelés.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Sajnos van olyan eb, aki nem szereti sem a karomvágást, sem pedig a körömreszelést. A karma viszont ennek ellenére is nő. A probléma megoldása érdekében pedig sokan a boltokban is kapható kaparótáblákhoz nyúlnak. Sőt, vannak, akik saját maguk készítik el az eszközt, egy fatábla, elegendő mennyiségű (általában 80-as erősségű) csiszolópapír és ragasztó segítségével. Egy ilyen megoldás látható az alábbi videóban is:
@abbiieeee always wanted to try this #doghack #dogmom #dognailfiling #dognailclipping #dognailhack
♬ original sound - ojccccc
A legtöbb kutya viszonylag könnyedén rávezethető az eszköz használatára. Nem kell más, mint egy kevés jutalomfalat, egy tiszta, kisebb törölköző és türelem. Rakjuk rá a jutalomfalatot a kaparótáblára, takarjuk le a törölközővel, majd engedjük oda kedvencünket. Ha elkezdi kaparni a felületet vagy a törölközőt, jutalmazzuk. Ezt még sokszor ismételjük meg. Így egy idő után már nem kell rávezetni az ebet, tudni fogja, hogyha kaparja a felületet, jutalomfalatot kap. Egy másik, gyakran használt konstrukció hasonló működési alapelvekkel egy csúsztatós tetejű, doboz jellegű eszköz. Itt nem kell törölközőt használni, hanem értelemszerűen a dobozba kell helyezni a jutalomfalatot, és jutalmazni az ebet, ha megpróbálja a mancsával elmozdítani a csúsztatós tetőt (így kaparva a felületet). Van, amelyik kutya-gazdi párosnak ez az egyszerűbb, és van, akiknek az első megoldás szimpatikusabb. A lényeg, hogy az eb valamennyire játékként fogja fel a szokatlan pedikűrt.
Bármilyen kreatív is, sajnos ez nem feltétlenül egy teljes körű megoldás. Hiszen bár nem lehetetlen, nehéz lenne csak és kizárólag ezzel karbantartani egy eb körmeit, viszont mindenképpen jobb, mint a semmi. A kaparótáblák abban is sokat segíthetnek, hogy a gazdinak ritkábban kelljen a karomvágó ollóhoz nyúlnia. Sőt, elvileg a gyakori koptatással az élő rész is visszahúzódhat valamennyire. Tehát kevésbé lesz valószínű, hogy a karomvágás során véletlenül belevág a gazdi ebbe az erősen vérző pontba. Sőt, még az idő sürgetése is valamennyire megszűnik azzal, hogy alternatív megoldásokkal koptatja az eb a karmait, így elég ritkábban vágni azokat. Ez idő alatt pedig talán egyszerűbb lesz hozzászoktatni az ebet a karomápolás hatékonyabb módszereihez.
A karomápolás mellett a kutyák szájápolása is gyakran háttérbe szorul. Sokan pedig nem is tudják, hogy mennyire fontos a kutyák fogápolása.
Ezzel a témával kapcsolatban részletesebben is tájékozódhatsz ebben a cikkünkben, ahol állatorvos mondja el, hogy miért nem szabad elhanyagolni az ebek szájhigiéniáját.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek