hirdetés

5 dolog, amire figyelni kell az idős kutya gondozása során

Szénási Szimonetta

2024. október 19 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

Korosodó kedvencedre nemcsak fokozottan, de másképp is kell figyelned az élet valamennyi területén. Részletezzük, mivel könnyítheted meg a mindennapjait a szeretett társnak.

hirdetés

Egy idős kutya gondozása felkészülést igényel, ami nem feltétlenül jelentplusz terhet; a megfelelő eszközök beszerzése, valamint az optimális rutin kialakítása után mindkettőtöknek könnyebbek, egyszersmind örömtelibbek lesznek a mindennapok. Vegyük sorra, milyen teendőid vannak gazdiként!

A megfelelő körülmények biztosításával sokat tehetsz kedvencedért / Fotó: azenkutyam.hu

1.) Az aktív kutya egészségesebb kutya

Az, hogy egy eb mikortól számít idősnek, függ a méretétől, illetve a fajtájától is. Mint korábban írtunk róla, a statisztikák azt mutatják, hogy a kis testű kutyák hosszabb életkorra számíthatnak, mint a nagyobb testű fajtársaik. Ezenfelül egyes fajtáknál általában alacsonyabb a várható élettartam. Tehát az, hogy mikortól számít korosnak egy kutya, nem köthető konkrét évszámhoz. A testi változások, mint az őszülés, a csökkenő izomtömeg, a fogak állapota, azok elvesztése már egyértelmű jelzései annak, hogy az eb elérkezett az utolsó életszakaszához. Ugyanígy a nagyobb alvásigény, illetve egyes viselkedésbeli változások is jelzik, hogy társad immár a szépkorba lépett. Egyes betegségek, mint az ízületi gyulladás is, jellemzőbbek a kor előrehaladtával.

Ugyanakkor fontos, hogy továbbra is biztosítsd számára az elegendő mozgási lehetőséget. Az egészségi állapotnak megfelelő intenzitású séta és mozgásos játékok hozzájárulnak ahhoz, hogy az izomtömeg a lehető legtovább optimális maradjon. Miképp dr. Sarah Wooten rámutat, az izomtömeg mennyisége határozza meg az anyagcsere-folyamatokat. Ha a kutya mozgásszegény életet él, nem használja az izmait, azokat mind gyorsabb ütemben fogja elveszíteni. Ennek következtében az anyagcsere-folyamatok lelassulnak, az öregedés üteme pedig felgyorsul.

A séta minden életkorban öröm a kutyának, egyúttal egészségmegőrző szerepe is van / Fotó: azenkutyam.hu

Ha rendszeresen jártok állatorvosi vizitekre (időskorban ez már nem évente, hanem félévente javasolt), akkor a rutinvizsgálatok során hamar fény derülhet a különféle egészségügyi panaszokra, amik a mozgást is befolyásolják. Ugyan az életkor előrehaladtával az állat mozgásigénye csökkenhet, a lelassult mozgás és a kedvetlenség mögött állhat fájdalom is. Nem ritka, hogy a probléma kezelése után visszatér az állat életkedve is. Ez nem csak a mozgásszervi betegségek velejárója; bármilyen panasz, például fogászati probléma is eredményezheti.

2.) Csináltass vérképet!

Ahogy azt korábban dr. Balatonyi Lilla állatorvos is kifejtette, ajánlott kedvencednek évente egyszer vérvizsgálatot csináltatni. Ebből számos egészségügyi problémára fény derülhet, köztük a vitamin-, illetve egyéb tápanyaghiányra, valamint olyan veszélyekre, mint a májproblémák vagy a cukorbetegség.

Félévente vizit, évente pedig egy vérvétel javasolt az idős kutyák esetében

3.) A speciális kutyaágy megkönnyíti az idős kutya életét

A különféle ortopéd fekhelyek sokat javíthatnak a különböző mozgásszervi panaszokkal küzdő állat komfortérzetén. Léteznek fűthető kutyaágyak is, amik szintén kényelmesebbek, ami által mérsékelhetik a fájdalmat, továbbá javíthatnak a mobilitáson.

4.) A gyógyászati segédeszközök megkönnyítik az idős kutya gondozását

A speciális fekhely mellet indokolt lehet különféle gyógyászati segédeszközök, például rámpa, heveder stb. használata is. Ezeknek segítségével könnyebbé válik az állat számára a helyváltoztatás, valamint te is tudsz neki segíteni a mozgásban. Ahhoz, hogy megtaláld a számotokra megfelelő felszerelést, keress fel egy fizioterapeutát. A szakember felméri kedvenced állapotát, majd az eszközök közül is segít választani.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

5.) Szükség lehet a környezet átalakítására

Ahogy kedvenced idősödik, érzékszervei úgy tompulnak. Emiatt fontos, hogy a lakás és a kert is ismerős, egyúttal biztonságos legyen a számára. Alakítsd úgy a teret, hogy a kutya a lehető legkényelmesebben közlekedhessen. A bútorok átrendezése megzavarhatja az állatot, ahogy az is, ha a megszokott dolgok hirtelen eltűnnek.

A lépcsőhasználat idővel balesetveszélyessé válhat

A csúszós felületekre ajánlott szőnyeget teríteni; ebben a csúszásgátló zoknik is segíthetnek. A lépcsőzést is biztonságosabb idővel kiiktatni, és ha otthonod többemeletes, úgy az alsó szintre helyezni át az eb székhelyét. Néhány lépcsőfoknál a már említett rámpák megoldást nyújthatnak. Éjszakára pedig javasolt valamilyen éjjeli fény használata, szintén a balesetmegelőzés végett.

A kutya tányérjait is tedd akadálymentesen megközelíthető helyre. A kényelmes fogyasztás miatt szükség lehet arra is, hogy valamilyen magasítóra helyezd azokat. Valamint az is segítség a kutyának, ha a lakás több pontján is tud inni.

fizioterápia idős kutya ortopédia vérvétel

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!