4 tipp a fogzó kölyökkutya tüneteinek enyhítéséhez
2024. október 6 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 6 - Képek: Getty Images Hungary
Amikor a kiskutyák állandó fogai kinőnek, át kell törniük az ínyen, ami egy kifejezetten fájdalmas folyamat lehet. Ahogy a fogzó babák, úgy a fogzó kutyák is nyűgösek lehet, sőt, akár még enyhe lázat is mérhetünk náluk. Valamint náluk is megfigyelhető, hogy ebben az időszakban kifejezetten szeretnek rágcsálni.
Mivel fogzás közben a kutyák is hasonló kellemetlenségeket élnek át, mint az emberek, ne vegyük a dolgot félvállról, és igyekezzünk könnyebbé tenni számukra ezt az időszakot. Elmondjuk, mit tehetsz ilyenkor!
A kiskutyák fogak nélkül születnek, majd 3 hetes korukban kezdenek előtörni a tejfogaik. 8 hetes korukra már teljes, 28 tejfogból álló fogsorral rendelkeznek. Ezek a fogak 4–7 hónapos koruk között kiesnek, majd a helyükbe 42 állandó fog lép.
A fogzás akkor kezdődik, amikor az állandó fogak az állkapocsban mozogni kezdenek, és nyomást gyakorolnak a tejfogak gyökereire. A fogzás akkor ér véget, amikor az állandó fogak mind megjelentek teljes méretükben; ez általában 6–7 hónapos korra datálható. A nagy testű kutyáknál az állandó fogak hamarabb előtörnek, mint a kis testű kutyáknál, de a teljes folyamat a nagyoknál cserébe tovább tarthat.
Értjük ezalatt azt, hogy elpakolod, lefeded, biztos helyre teszed azokat a dolgokat, amelyeket nem szeretnél, hogy tönkretegyen a kis jószág. Fontos megjegyezned, hogy ebben az időszakban fokozott vágyat érezhetnek a rágcsálásra, ami miatt egy percig sem szabad őket hibáztatni!
Bár ez nem csak a fogzás ideje alatt fontos, mégis kiemeljük, hogy ügyelj arra, hogy az elemek, elektromos eszközök, vezetékek, gyógyszerek, tisztítószerek, kozmetikumok, és mindenféle emberi étel ne legyen elérhető az állat számára. Ha vannak növényeid, győződj meg róla, hogy amelyek elérhető közelségben vannak, nem mérgezőek!
Ebben az esetben mindenképpen arra biztatunk, hogy vegyél játékokat, és ne hagyatkozz a DIY megoldásokra. Azaz ne hagyatkozz arra, hogy kedvenced találja fel magát. Fontos, hogy az általad választott eszközök biztonságosak legyenek a fogzó kutyák számára, amivel így elkerülheted a sérüléseket. Ne feledd, maradandó károkat is okozhat egy túl kemény teniszlabda, bot vagy nagyobb kutyáknak való játék. Mindig tarts a közelében néhány ilyen játékot, amivel nemcsak elfoglalhatja magát, de enyhítheti a fájdalmát is a kutyus. Cserélgesd gyakrabban, melyek állnak a rendelkezésére, így nem unja meg őket.
Legyenek a játékok között gumiból készültek és puhák is. Mindenképpen kerüld a túl kemény darabokat, a csontokat! Remek szabály, hogy amiben nem tudsz a körmöddel nyomot hagyni, azok kárt okozhatnak a kiskutyában.
Léteznek már olyan játékok, amelyeket le is fagyaszthatsz (csak olyat fagyassz le, amelynek a leírása kiemeli, hogy ebben a formában is használható!), ezek több okból is izgalmasak lehetnek a kiskutya számára. De adhatsz ilyenkor az ebnek olyan fagyasztott finomságokat is, mint a zöldbab, az áfonya, szezonban a mag nélküli görögdinnyekockák vagy a répa. Ezeket azonban ne feledd hozzászámolni a napi kalóriabevitelhez.
Jégkockát ne kapjon ilyenkor a kutyus, az túl kemény számára!
A kiskutyák harapóssá válhatnak a fogzás alatt, így nagyon fontos, hogy a gazdik irányt mutassanak nekik abban, hogy mi nem lehet rágóka. Ha a játék közben harapdálja a kezed, azonnal adj neki egy játékot vagy rágcsálnivalót. Ha ez nem működik, húzd el a kezed, távolodj el tőle csendben, és kerüld a szemkontaktust. Ezzel megtanítod neki, hogy a harapás nem vezet több figyelemhez.
Amikor megnyugszik, folytathatjátok a játékot tovább. Használj pozitív megerősítést (dicséretet, jutalomfalatot, simogatást stb.), hogy megtanítsd a kívánt viselkedést, és segíts neki felfedezni a határokat. A pozitív megerősítés a legjobb módja a kutyák nevelésének, mert erős köteléket hoz létre félelem és szorongás nélkül. Ha a kiskutya mindezek ellenére is agresszív és harapós, fordulj vele állatorvoshoz!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek